Mapa bojů a obsazování míst v Německu spojeneckými armádami v období od 19. dubna do

8. května 1945.
Bylo úterý dne 24. dubna 1945 a na Západní frontě Evropy se, v některých místech, Němci stále nevzdávali a tvrdě se bránili.
Jednotky britské 21. Skupiny armád útočily dne 24. dubna 1945 na Brémy. Pod Brity útočící americká Hodgesova 1. A obsadila 24. dubna 1945 Dessau na Labi. Byl také obsazen Ulm na Dunaji a jižně odtud pak francouzské jednotky 1. A generála Lattre de Tasigny postupovaly dne 24. dubna 1945 pohořím Schwarzwaldu.
Na italské frontě pak ten den 24. dubna 1945 jednotky obou armád, 5. A a 8. A začaly z předmostích na řece Pád nezadržitelně proudit dál, především poblíž Ferrary, na sever, severozápad i severovýchod. Ferrara byla obsazena. La Spezia na západním břehu Pádu byla dobyta a obsazena americkou 92. americkou divizí. Otevřený prostor za řekou Pád znamenal pro spojenecké mechanizované sbory velkou možnost manévru a všechen postup se tak zrychlil. Němci již neměli žádné prostředky jak Spojence zastavovat ( boje v Itálii v tomto období viz zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=196&t=5201
a zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=196&t=5208
).
Ten samý den, 24. dubna 1945, kdy spojenecké jednotky překročily řeku Pád, vydal italský Výbor národního osvobození rozkaz - " Zahajte všeobecné povstání v oblastech, která ještě ovládají Němci!" Od těchto chvil docházelo ve všech okupovaných oblastech Itálie k útokům italských partyzánů na německé jednotky, posádky a kolony.
Ve středu 25. dubna 1945 došlo k prvnímu "dramatickému" setkání amerických a sovětských jednotek v Torgau na Labi. "Dramatické" proto, že mohl kdokoliv z protistrany vystřelit a malér by byl na světě. Toho dne krátce po poledni důstojník americké armády, poručík Albert Kotzebue z americké 1. A, narazil na další sovětské vojáky, kteří tábořili u vesnice Stehla. Tak se postupně setkala sovětská a americká armáda a nejprve rozdělila Německo na dvě

části. Za necelé čtyři hodiny se setkala další americká hlídka, které velel poručík William D. Robinson u Torgau 16km severozápadně od Stehly s dalšími sovětskými vojáky. Byli to slavnostní chvíle, které zmařily veškeré Himmlerovy a Hitlerovy možnosti, že se spojenci rozpadnou.
Gilbert k této události poznamenal ve své historické knize - Druhá světová válka - Úplná historie, cituji:
"V Moskvě bylo na oslavu setkání u Torgau vypáleno 24 salv z 324 děl. V New Yorku na Times square tančily a zpívaly davy lidí."
Jižně od americké 1. A generála Hodgese, americké jednotky Pattonovy 3. A překročily dne 25. dubna 1945 řeku Dunaj nedaleko města Řezna. Dne 25. dubna 1945 francouzské jednotky 1. A generála Lattre de Tassigny obsadily německé město Württemberg a pronikly v oblasti horního toku Rýna k Turlingenu.
Na italské frontě spojenecké jednotky osvobodily města Mantova, Parma a Verona. Také italské partyzánské akce byly úspěšné a rozšířené povstání znamenalo osvobození Milána a Janova.
Během rána středy 25. dubna 1945 zaútočilo 318 britských bombardovacích letadel na Hitlerovo velitelství Berghof v Berchtesgadenu. O tomto náletu píše ve své historické práci - Letecká válka 1939-1945 - Jannusz Piekalkiewicz, cituji:
"Ve středu 25. dubna 1945 vzlétly čtyřmotorové bombardéry Lancaster bombardovacího letectva RAF na svou poslední operaci a zároveň své poslední nasazení v 2. světové válce v Evropě. Cílem je Hitlerovo obydlí, Berghof v Berchtesgadenu.
Byl to současně jeden z nejnesmyslnějších náletů tak jako tak ukončené války a svědčil o tom, že se u RAF chtělo i zbavit zásoby bomb.
Celkem 318 Lancasterů shazovalo asi od 7,30 hodin z 3 300 metrové výšky na Berghof 1 181 tun bomb, v porovnání množství trhavin to představuje téměř veškeré množství raket V - 2 odpálených na Velkou Británii. Posádky letadel hlásili silnou palbu protiletadlových děl, ale kromě poškozených letounů nebyly žádné ztráty.
"Ovšem majitel domu, kterému patřil tento nálet, seděl již týdny v Berlíně ve svém bezpečném bunkru pod říšskou kanceláří."
Až nyní, deset dní před tím, než hroty tanků americké 7. A generála Patche dosáhly Berchtesgadenu, chtěla očividně RAF dohonit to, co po celou dobu války zameškávala - "nechat pocítit Hitlerovi a jeho okolí leteckou válku". Dokonce i ve svém hlavním stanu Wolfsschanze ve Východním Prusku mohl Hitler stále v klidu pracovat (kdysi - má poznámka) ; žádné letadlo západních spojenců se tam nepokusilo ani o jediný nálet.
Druhý zcela nesmyslný bombardovací nálet toho to dne, dne v němž si americká 69. divize a sovětská 58. gardová divize "podaly ruce na Labi u Torgau", prováděla 8. USAAF.
Bombardéry B - 17 a B - 24 shodily celkem 638 tun bomb, asi tolik, kolik jich spadlo při náletu Němců na Coventry (14. - 15. listopadu 1940) a na Škodovy závody.
" Nejvýznamnější průmyslové centrum Československa nemělo již, se svou výrobou zbraní pro rozpouštějící se německý Wehrmacht, žádný význam, ale určitě by hrálo důležitou úlohu při hospodářské obnově této země." ( Gilbert).
Ten samý den byl zatčen Göring, který byl pak zadržován ve svém domě. Při zatýkaní nebyl Goring zraněn, přestože se jednalo o násilné zatčení, při kterém byly některé budovy těžce poškozeny a šest členů jeho osobní stráže bylo zabito. V době kdy byl bombardován Berchtesgaden, odletěl generál Robert von Greim z Mnichova do Berlína. V jeho doprovodu byla přední německá zkušební pilotka Hanna Reitschová, která tehdy prosazovala zformování jednotky německých sebevražedných pilotů. Gilbert dál říká: "Poslední úsek z Gatowa k Říšskému kancléřství absolvoval Greim v malém letadélku, jež osobně řídil, a Hannu Reitschovou vezl nacpanou v jeho ocase. Za letu byl Greim zraněn ruskou protiletadlovou palbou do chodidla a Hanně Reitschové se podařilo naklonit přes něho a přistát několik set metrů od Hitlerova bunkru.
Hitler měl pro užaslého letce, jemuž právě v tamním ordinaci ošetřovali zranění, ohromující sdělení: ´ Povolal jsem vás, protože Hermann Göring zradil mne i vlast. Za mými zády navázal styk s nepřítelem. Dal jsem ho zatknout za zradu, zbavil jsem ho všech úřadů a vyloučil ze všech organizací. Proto jsem povolal vás.´ "
Poté Hitler oznámil generálu Greimovi, že je jmenoval novým velitelem Luftwaffe a zároveň ho povýšil na polního maršála.
Hitler byl ten den, 25. dubna 1945, vůbec nějak moc "aktivní", neboť nařídil i zatčení velitele tankového sboru generála Karla Weidlinga, kterého vzápětí obvinil z dezerce. Jenomže v tomto případě to nebyla pravda. Ukázalo se, že generál Weidling a jeho vojáci ve skutečnosti stále bránili okrajové čtvrti Berlína. Generál Weidling se vzápětí, po výzvě, dostavil k Hitlerovi a prokázal svou nevinu. Hitler ho jmenoval - "velitelem bitvy o samotný Berlín".
Dne 25. dubna 1945 se odehrají události světového významu, které probíhaly až do 26. června 1945. Po všechny dny se v San Francisku v USA konala konference, která měla jako cíl - ustavit Organizaci Spojených Národů - OSN.
Během konference je rozhodnuto, že OSN bude mít Valné Shromáždění (VS OSN) všech států a Radu Bezpečnosti (RB OSN), ve které budou mít velmoci stálé zastoupení a právo "Veta". Stálými členy RB OSN budou Spojené státy (USA), Sovětský svaz (SSSR), Velká Británie (VB), Francie a Čína. Jak dále říká historik Donald Sommerville ve své knize - Druhá světová válka - válka den za dnem, cituji:
"Sověti patřili k nejdůležitějším zastáncům toho, aby velmoci měli právo Veta, protože očekávali, že budou neustále přehlasováni ostatními členy organizace (OSN). Je rovněž navrženo vytvoření Mezinárodního soudu (OSN) a speciálních sociálních a ekonomických výborů.
Text Charty Organizace Spojených Národů (Charta OSN) je dokončen 23. června 1945, formálně odsouhlasen 25. června 1945 a podepsán 26. června 1945."
Ve čtvrtek dne 26. dubna 1945 na severu Západní fronty v Evropě dokončovala britská 2. A generála Dempseye obsazení města Řezna a v jižní části Evropy vstoupily Pattonovy jednotky 3. A do Rakouska. Francouzské oddíly z 1. A generála Lattre de Tassigny ten den 26. dubna dorazily k Bodamskému jezeru. Na italské frontě pak jednotky 5. A postupovaly od Verony na sever k Brennerskému průsmyku a na západ k Milánu. Britská 8. A překročila Aidži a postupovala severovýchodním směrem k Benátkám a k Terstu.
Ten samý den 26. dubna 1945 byl při pokusu o přechod hranic z Francie do Švýcarska zatčen maršál Pétain. Byl pak souzen a odsouzen za zradu a kolaboraci s Němci k trestu smrti. Avšak prezident De Gaulle trest smrti změnil na doživotní vězení. (Jak se dozvídáme i ve Wikipedii : "Pétain zemřel 23. července 1951 ve věku devadesáti pěti let během internace na ostrově Yeu, kde je také pohřben." )
Prakticky od 26. dubna 1945 zastavila jak RAF tak i USAAF pozvolna všechny plošné nálety na německá města. Totiž stále častěji docházelo k chybnému shazování bomb nad obcemi, které byly již obsazeny sovětskými bojovými jednotkami. Ruský postup byl rychlejší, než vyhodnocování zpráv.
Ve čtvrtek dne 26. dubna 1945 byla odstartována bombardovacím letectvem RAF tzv. "Operace Manna", o které Piekalkiewicz napsal cituji: "Po dohodě mezi A. Seyss-Inquartem, německým říšským komisařem v Nizozemsku a také velitelem ´pevnosti Nizozemsko´, generál plukovníkem Blaskowitzem, a vrchním velením spojenců začíná shazování potravin a oblečení pro nizozemské obyvatelstvo v Rotterdamu, Den Haagu a dalších částech nizozemského prostoru, které byly ještě drženy německými vojsky."
(Pro Č 19., 20. a 21. - Do Německa 1945, - byly použity především mé dlouholeté poznámky za desítky let shromážděné, dále ověřená historická fakta z knih 60tých, 70tých a 80tých, jakož i do konce 20. století a někteří i z počátků 21. století, jako - Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem, Vývoj a struktura německých ozbrojených sil v letech 1933 - 1945 - Sborník článků odborných redaktorů časopisu Command, Philippe Masson - Historie německé armády 1939-1945, - James Lucas - Poslední rok Německé armády, Horst Scheilbert - Německé obrněné jednotky, Martin Gilbert - Druhá světová válka - úplná historie, Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak - Ocelová lavina, Janusz Piekalkiewicz - Tanková válka 1939 - 1945, Letecká válka 1939 - 1945 a Námořní válka 1939 - 1945 a další historické prameny z: Použité podklady na konci článků. Použity byly také některé termíny i z dalších pramenů, jako ověřená fakta, která jsem nezbytně potřeboval z internetu.).