Útoky 12. května 1944, britská 4. pěší divize, indická 8.pěší divize a 2. Polský sbor.

Pokračujme dál útočnou činností britské 4. pěší divize v noci 11. května 1944 po 23 hodině, když začátek je popisován zde: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=5074
Z jednoho, na konci odstavce uvedeného zdroje se dozvídáme že, cituji:
„Nejhorší situace nastala při stavbě mostu pro tanky. Kolem jedné hodiny v noci (tedy již 12. května) měli ženisté z větší části vybudované dosedací plochy, ale jakmile se těžká vozidla převážející komponenty Baileyova mostu rozjela dolů ke břehům, zburcoval hluk motorů nepřítele, jenž spustil ‚tak intenzivní palbu, že sapéři museli ustoupit, aby se kryli, a mnoho vozidel se vzňalo‘. Vskutku hrozilo, že se bude opakovat debakl ‚Krvavá řeka‘, avšak divizi je nutno přičíst ke cti, že důstojníci a poddůstojníci dokázali operaci podchytit a začali se objevovat přirození vůdci, kterých si v kasárnách či za normálních okolností nikdo nevšimne.“
(Zde je zdrojem: Jackson, The Battle for Rome, str. 94-97. Generál sir William Jackson popisuje situaci také z pozice zkušeného královského ženisty, zapojeného do přepravy přes řeku).
Dál potom generál Jackson pro historii pokračuje tím, že vyzdvihuje svobodníka H. Grangera ze 2./4. praporu hampshirského pluku. Onen prapor zajišťoval, stejně jako již popisovaní Pocksonovi Gurkhové, převoz na člunech přes řeku jen jiným způsobem. Zde ten systém spočíval v tom, že bylo nataženo lano nad hladinou řeky, aby se mohly posádky člunů s jeho pomocí přitahovat tam a zase zpátky. A v tomto systému natahování lan, svobodník Granger třikrát přeplaval řeku s lany, aby pak zůstal 4 hodiny nahý na břehu, kde shromažďoval zbloudilé vojáky a posílal je do míst přechodu. Díky takovýmto lidem, s podobným úsilím, třebaže okolo nich pálily německé kulomety, se shromáždily čety, roty a později měla každá brigáda z britské 4. pěší divize na protějším břehu své předmostí. Britská 10. brigáda si tak vybudovala předmostí naproti M. Trocchiu a 28. pěší brigáda asi 500 metrů severně od S. Angela v oblasti bráněné levým praporem generála Bodeho (německá „Blokační skupina Bode“). Britské brigády neměly k dispozici tanky ani těžké zbraně, ale za pomoci radiem a telefonem přivolané palby dělostřelectva a své vlastní palby z pušek a lehkých kulometů, odrazily velký počet nekoordinovaných německých protiútoků. V tu dobu navštívil obě britské brigády i velitel britského 13. as generál Kirkman, který si o britské 4. pěší divizi zapsal do deníku, cituji:
„Jsou ve velmi dobrém stavu.“
A pak nařídil jejich veliteli generálu Dudleyi Wardovi, aby nasadil svou záložní brigádu a zbudoval té noci „za každou cenu“ most. Bylo jasné, že začal být s britskou 4. pěší divizí spokojen (jak říká ve své, výše uvedené knize, generál Jackson) – „a nebyl to jen řečnický obrat“.
Bylo 12. května 17 hodin 45 minut, když zahájily dvě polní roty královských ženistů z britské 4. pěší divize práci na předmostí 10. pěší brigády v jejím levém středu (co nejdále od návrší Monte Cassina na jeho pravé straně) a již ve 4 hodiny ráno 13. května 1944 byl most zprovozněn pro Wardovu brigádu a tanky ze 17./21. hulánského pluku, celkem 3 roty. Postavení mostu zaplatilo životem 80 ženistů ze 200, kteří se na stavbě Baileyova mostu podíleli. Generál Kirkman věděl, že postavení mostu zcela změnilo situaci a nařídil budovat další 3 mosty, když „vyhecoval generála Russella a řekl mu, aby si nazítří více pospíšil“. Upozornil velitele 6. obrněné divize generála Evelegha, že se má jeho čelní brigáda připravit na čtrnáctého k přechodu, aby se poté mezi britskou 4. a indickou 8. pěší divizí probila na severozápad, jak je na upozorňoval ve svých instrukcích onoho 10. května. Zbytek obrněné divize má následovat a spojit se 15. května na Via Casilině (silnice č. 6) s Poláky z 2. Polského sboru. Ve svém deníku měl generál Kirkman uvedeno, že množství zajatců, které prý tehdy nejlépe vypovídalo o bitvě proti Němcům, by mohlo dosáhnout počtu 600, třebaže 13. as měl k onomu datu celkové ztráty ve výši 1 000 mužů, což bylo vážné. Generál Kirkman v závěru svého zápisu konstatoval, že proběhl „krajně uspokojivý den“, ale jeho naděje měly brzy pohasnout.
Pokračujme nyní postupem britské 78. pěší divize( velitel generál Keightley), kterou také značně zbrzdil špatný terén, když všechny vedlejší cesty neunesly tíhu tanků. Navíc oblaka prachu snížila viditelnost skoro stejně jako mlha u předchozích divizí v noci 11. května. Navíc zde na vedlejších silnicích vznikly „strašné dopravní zácpy“. Celou situaci ještě zkomplikoval fakt, že předsunuté jednotky indické 4. pěší divize se nacházely dost vepředu, ale nevyčistily dobyté území od německých obránců, takže čelní oddíly postupující britské 78. pěší divize se musely probíjet vpřed už cestou do oblasti, která měla sloužit jako výchozí bod jejich útoku.
Vůbec nejhorší situace nastala u 2. Polského sboru, který zaútočil svými dvěma brigádami 12. května 1944 a za cenu šokujících ztrát, svého levého ramene, v útoku neuspěl, když směrem na Monte Cassino byl německými obránci odražen (viz. mapa). Generál Anders později analyzoval proč se tak stalo - nalezl 4 hlavní důvody:
1) Při útočné operaci nebyl útok úzce koordinován s dělostřeleckým ostřelováním (stejný názor také zastával brigádní generál Siggers. Ten by byl raději, kdyby v noci 11. května útočily oba sbory bok po boku – britský 13. as a 2. Polský sbor - , aby oslabily účinek německé obranné palby jejím rozdělením do dvou sektorů).
2) Druhým důvodem byl zákaz hlídkování v blízkosti fronty, který měl za následek, že polské úderné jednotky nezískaly podrobné informace o německých obranných pozicích.
3) Komunikační sítě na úrovni Polského sboru nebyly zabezpečeny před nepřátelským ostřelováním a právě v okamžiku nejvyšší nouze se přerušilo spojení s velením.
4) Ke všemu se ještě přidala dodatečně zjištěná okolnost, která se již neměla opakovat. Totiž hodina H se shodovala se střídáním německých vojsk v obranné linii, přičemž parašutisté byli tak dobří vojáci, že se vlastně zdvojili - příchozí parašutisté se chovali stejně jako ti parašutisté, které vyměňovali a utvořili jeden celek, čímž polské úderné oddíly čelily dvojnásobné síle.
Tohle vše se spiklo proti Polákům a generál Anders situaci začal řešit, když od 12. května 1944 připravoval německým parašutistům těžkou odvetu. Generál a jeho štáb se zabývali tím, že ze svých protitankových dělostřeleckých a pomocných jednotek narychlo vytvářeli pěší prapory. Všechny vojáky seznamovali s jejich novými úkoly.
O druhém útoku polských jednotek spuštěném po 15. květnu 1944 si pak řekneme později.
Prakticky až 14. a 15. května 1944 byl generál Anders připraven obnovit útok v jižním směru, aby se tak spojil s britským 13. as, ale generál Kirkman věděl, že 2. Polský sbor je schopen podniknout již jen jeden další rozsáhlý útok a tak po12. květnu útok Polského sboru dvakrát zadržel. Postupy všech ostatních sborů, jejich divizí, však signalizoval veliteli britské 8. A, že 15. května 1944 se bitva v oblasti jeho sborů začíná odvíjet podle jeho přání, a že by se měla urychlit. Nařídil proto 1. Kanadskému sboru, aby od 16. května 1944 převzal kontrolu nad frontou, kde útočila indická 8. pěší divize.
Generálmajor Chris Vokes, velitel 1. kanadské pěší divize, dostal přesné instrukce, jak bude střídat vojáky indické 8. pěší divize generála Russella, a podnikl již předběžná opatření, jak bude výměna uskutečněna. Tady byla vznesena jen kritická poznámka směrem ke generálporučíkovi Burnsovi, veliteli 1. Kanadského sboru, který prý tehdy postrádal sebevědomí, když nevěděl jak bezproblémové vystřídání provést. A dle generála Kirkmana vůbec prý „působil nedůvěřivě“. Sám generál Kirkman prý tehdy rozhodl rázně, že střídání bude probíhat „normální cestou“, což prý tehdy znamenalo, že operaci bude velet generál Russell, to do té doby, než generál Vokes nasadí své dvě brigády, a poté převezme velení kanadský štáb. A tak střídání vojsk, které je vždy, když je pod nepřátelským tlakem, složitá procedura, probíhalo v noci v naprosté tichosti. Střídána byla rota za rotu, četa za četu a družstvo za družstvo. Obě divize byly dobře vycvičené a disciplinované a Němci se o změně vůbec nedozvěděli.
Právě v této době 15. a 16. května 1944 se celého útoku, v oblasti Cassina a Monte Cassina a na jih od něj, ujal velitel britské 8. A generál sir Oliver Leese.