XII.díl. Itálie 1943 až 1945. Č 120.
Bylo jasné, že jednotky, které zůstaly v zimě 1944 až 1945 v Itálii, potřebovaly pravidelný odpočinek, rekreaci a vyléčení všech svých nových a doléčení starých zranění. Zároveň však bylo nutné vojáky udržovat účelnou aktivitou v pohotovosti. Jelikož velká ofenzíva Spojenců v Itálii měla začínat v dubnu 1945, nesměly jednotky obou spojeneckých armád jen zahálet.
Stateční Kanaďané z 1. Kanadského sboru byli zaměstnáni tak, že prováděli likvidaci dvou německých předmostí na pravém břehu řeky Senio. Generálporučík sir Richard McCreery, velitel britské 8. A (od 1. října 1944) udržoval své divize, pokud pobývaly mimo bojovou linii tak, že je nechal nacvičovat násilné přechody přes řeky.
Generál Truscott, nový velitel americké 5. A, místo generála Clarka, měl v době příprav na dubnovou ofenzívu to štěstí, že dostal z USA (přes všechny boje ve Francii) 7 000 mužů, mimo těch, které doplnili předepsané stavy amerických divizí. Všechny tyto "navíc vojáky" začlenil k jednotlivým plukům amerických divizí, aby tam prodělávali klasické výcviky. Počítal s nimi, že je bude začleňovat v bojích dubnové ofenzívy tak, jak budou v jednotlivých divizích vznikat ztráty. Vůbec nejlepší co Truscottova americká( ve skutečnosti kosmopolitní) 5. A dostala, byla americká 10. horská divize. Zde je nutno říci, že byla opět porušena americká armádní tradice a vznikla elitářská divize. Americká elitářská armádní tradice byla prvně porušena již vznikem 101. vzdušně-výsadkové divize a 82. vzdušně-výsadkové divize. Je jasné, že americká 10. horská divize do sebe přilákala zdatné a dobrodužně založené mladíky s vyšším vzděláním, navíc zde bylo velké množství zkušených horolezců a lyžařů.
A generál Truscott ihned svou elitní americkou 10. horskou divizi dobře využil. Když převzal velení 5. A rozhodl, že by nebylo úplně moudré obnovit útok proti Bologni po přímé trase (silnice č. 65), kde již jednou neuspěla podzimní ofenzíva a kde Němci vybudovali pevnou obranu. I když byl americký 2. as poměrně blízko města, stále by musel zdolávat při útoku na Bolognu náročný horský terén, v místě, kde německé obranné pozice byly odolné a vybavené mohutnými německými dělostřeleckými postaveními. Generál Truscott rozhodl, že bude mnohem lepší zaútočit delší a obtížnější cestou vedoucí západně od řeky Reno a silnice č. 64. Tady se pravé křídlo amerického 4. as, obsazené Brazilským expedičním sborem (velel mu maršál Joao Baptista Mascarenhas de Morais), stáčelo dozadu od levého křídla amerického 2. as, neboť generál Crittenberger (velitel 4. as) měl v tomto sektoru za úkol chránit levý sektor generála Keyse. Americká 10. horská divize tak obdržela svůj první úkol, kterým bylo vyčistit za podpory Brazilců, návrší západně od řeky Reno a získat výhodnou výchozí linii ve vzdálenosti asi 10 km vepředu. A 10. horská divize Američanů se svého prvního úkolu zhostila s vyznamenáním. V době mezi 18. únorem a 5. březnem 1945 ( útok americké 10. horské divize
), ve svém prvním útoku pronikli její horolezci přes strmou, takřka 500 metrovou stěnu, která lemovala trasu postupu 86. horského pěšího pluku. Dne 18. února 1945 vyrazily na útesy speciální týmy amerických horolezců, kteří během výstupu ukotvovali ve skále lana. Po těchto lanech pak střelecké roty útesy kolmé stěny s menšími potížemi zlezly a čelní prapor dorazil na hřeben, aniž jej Němci zpozorovali. Další noc pak 10. horská divize rozšířila frontu svého útoku, když její vojáci, opět nezpozorováni, podnikli dlouhý výstup a infiltrovali německé obranné pozice na hřebenech, aniž se z německé obrany ozval jakýkoliv výstřel. No a pak následovaly běžné taktické prvky útoku, zde podpořené americkými stíhacími bombardéry. Americká 10. horská divize, za vydatné podpory Brazilců, zřídila novou, přes 14 km širokou frontu, z níž měla pod kontrolou severní svahy horského hřebenu.
Celá bojová operace, první operace 10. horské divize, byla obdivuhodnou ukázkou bojové zdatnosti a přísné disciplíny - musíme vzít v úvahu, že 10. horská divize šla vůbec poprvé do ostré bojové akce. Historické prameny přesto upozorňují, že úspěch přišel 10. horskou divizi draho, zvláště když si uvědomíme, že všichni ti mrtví byli potencionálními poddůstojníky, nebo důstojníky. Ztráty 10. horské divize v této akci činily 1 140 mužů, když mrtvých z toho bylo 309. Generál Truscott pak útočnou akci v březnu ukončil a věnoval se plánování dubnové ofenzívy.
Zde si historici kladou otázku, kterou nejlépe vystihují historické prameny na konci knihy, cituji:
"Při zpětném ohledu se jeví rozumné položit si otázku, zda byla vůbec nutná závěrečná, rozsáhlá dubnová ofenzíva v Itálii. Ostatně Spojení náčelníci štábu (CCS) již vyloučili, že by na tomto bojišti mohlo dojít k nějakému dalekosáhlému strategickému zvratu, a krom toho se dalo očekávat, že ztráty budou vysoké, zejména mezi civilisty.
Ale určitě bylo tak zřejmé, že se německý odpor co nevidět zhroutí?
Na západě, v Ardenách, zatím vítězné americké armády prakticky zlomily schopnost Němců přejít do nějaké další ofenzivní akce (myšleno v lednu, v únoru 1945). V únoru pak americké, britské a kanadské armády vyčistily 'Siegfriedovu' linii západně od Rýnu. V březnu už se Britové a Američané nacházeli za linií a sváděli boje přímo v průmyslovém srdci Německa. V dubnu 1945 obklíčily americká 1. a 9. A německé Porúří, kde v kotli uvízlo 325 000 německých vojáků. Na východě postupovaly mohutné sovětské armády na celé frontě od Gdaňska k východní hranici Rakouska. Nicméně v té době to ještě nevypadalo, že 2. světová válka skončí tak brzy, jak ve skutečnosti nakonec skončila. Hitler apeloval na německé vojáky, aby bojovali do 'trpkého konce', hovořilo se o poslední baště fanatického odporu, připravované v Bavorských Alpách, přičemž němečtí vojáci podávali na všech frontách jasné důkazy o své mimořádné odvaze a houževnatosti. Jakmile se Spojenci usnesli na cíli, jímž byla
'Bezpodmínečná kapitulace', nabízela se jim jediná možnost,
a sice pokračovat ve finálním náporu v Itálii, stejně jako na všech dalších frontách."
Úkol generála Alexandera (nový velitel všech jednotek ve Středomoří) zůstával stále stejný - upoutat v Itálii, co největší počet německých divizí. Generál Alexander celkem správně usoudil, že nejlepším prostředkem, aby svého cíle dosáhl, bylo dál likvidovat německou Skupinu armád C. Pro svůj cíl mohl použít tři nově jmenované podřízené v 15. Skupině armád v Itálii, mužů s rozdílnými ambicemi. Generálové Truscott (5. A) a ani McCreery (8. A) by si svá vysoká místa nemohli udržet, kdyby postrádali základní agresivitu, že musí Němce porazit. Lišil se od nich trochu jen nový velitel 15. Skupiny armád v Itálii generál Clark.
Generál Clark dále prahnul po slávě a nyní se konečně nacházel v takové velitelské pozici, aby si mohl slávu vydobýt. A jak po válce prozradil jeho deníček, opět chtěl slávu vydobýt s pomocí amerických divizí, které půjdou v čele dubnové ofenzívy. Historici říkají, že bylo správné jen to, že generál Clark trval na požadavku, že ofenzíva jeho 15. Skupiny armád by se neměla odkládat až na květen 1945, kdy se dalo počítat s příznivým počasím a terénem, nýbrž ofenzíva měla být podniknuta v prvém týdnu měsíce dubna 1945.
Historické prameny pak podobně uvádějí německé problémy, cituji:
"Zatímco štáb 15. Skupiny armád v Itálii vylepšoval pozice vojsk a diskutoval o plánech předložených veliteli jednotlivých armád, připravovala se německá Skupina armád C na očekávanou spojeneckou ofenzívu. Její nový velitel generál von Vietinghoff zhodnotil svou situaci a zjistil, že je zoufalá. Je sice pravda, že jeho hlavní frontová linie byla velmi pevná. Horská pásma mezi Ligurským pobřežím (pobřeží Ligurského moře) a silnicí č. 64 se Němcům bránila snadno. Středovou linii před Bolognu, bytelnou přírodní bariéru, měli Němci rovněž mohutně opevněnou. Kdyby se Spojenci rozhodli podniknout hlavní nápor na Jaderském křídle, čekala by je řada výpadů přes řeky Senio, Santerno, Sillaro, Idice (na řekách byly všude připraveny německé obranné pozice) a nakonec to byla řeka Reno. Avšak tyto říční obranné linie a bojová zdatnost jeho vojáků představovaly jediná aktiva německého generála von Vietinghoffa. Neměl k dispozici žádné strategické zálohy. Polní maršál Kesselring, který byl stále jeho nadřízeným, odvelel počátkem roku 1945 z Itálie 4 divize, ale stále zůstávalo 8 německých divizí, zatímco 2 veteránské formace, německá 90. a 29. divize pancéřových granátníků, plnily úlohu jeho jediné mobilní operační zálohy, další 2 německé divize střežily týlové oblasti před oddíly italských partyzánů, a konečně tu bylo ještě 5 nepoužitelných italských divizí, pozůstatků z dob OSY, které tvořily tzv. 'Ligurskou armádu'.
Aby von Vietinghoff udržel své armády při životě, jeho jediná naděje, živená Kesselringem, spočívala v tom, že povede boj na ústupu ze zimní pozice nejprve do linie na řece Pád, pak na Adiži a nakonec do obranné pozice tzv. 'Voralpenstellung' střežící alpské průsmyky. Byl to plán, kterého se Alexander a Clark nejvíce obávali, protože by je připravil o rychlý úspěch. Hitler naštěstí tento plán vetoval, čímž se postaral o to, že německá Skupina armád C v Itálii byla roztříštěna na kousky na 'kovadlině' v podobě její zimní linie.
Tím však von Vietinghoffovi problémy nekončili.
Spojenecké letectvo v Itálii systematicky ničilo německý komunikační systém, na němž závisela logistická podpora. Provoz na silnicích a železnicích byl narušen a zásoby pohonných hmot se výrazně ztenčily. Německé pochodové divize byly ve svých požadavcích skromné a vystačily si se zemědělskými povozy, či dokonce ručně taženými dvoukoláky, ale bez benzínu nepřipadalo v úvahu rychlé posílení ohroženého bodu na frontě o tankové jednotky, nebo přeložení předsunutých vojsk do týlové linie. Spojenecké letectvo zredukovalo německou Skupinu armád C v Itálii na bojové formace z roku 1918, jejichž jednotky se mohly přemisťovat pěším tempem rychlostí 4 km za hodinu."
Použité podklady:
Duce – Anatomie jedné kariéry – Luboš Taraba.
Adolf Hitler a jeho cesta k moci – Rainer Zitelmann.
Nacismus – Alessandra Minerbiová – editor: Flavio Florani.
Pakty Stalina s Hitlerem – výběr z dokumentů 1939 a 40 – Naše vojsko.
Přísně tajné 3/99, 4/99, 3/05 a 3/08.
HPM ročník XIV. – Ivo Pejčoch – Těžký křižník Canarias.
Září 1938 – Role a postoje spojenců ČSR – Miloslav John.
Dějiny světa, svazek IX – L. I. Zubka, A. M. Zubinský a G. N. Sevosťjanov.
Dějiny světa, svazek X. – V. V. Kurasov, A. M. Někrič.
Krev, slzy a pošetilost v nejtemnější hodině 2. světové války – Len Deighton.
Druhá světová válka – Úplná historie – Martin Gilbert.
Blitzkrieg od Hitlerova nástupu po pád Dunkergue - Len Deighton.
Druhá světová válka – John Keegan.
Polské tažení Hitler a Stalin rozbíjejí Polskou republiku – Janusz Piekalkiewicz.
Tanková válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Letecká válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Námořní válka 1939 – 1945 - Janusz Piekalkiewicz.
Historie německé armády 1939 – 1945 – Philippe Masson.
Slovenská armáda 1939 – 1945 – Charles K. Kliment, Břetislav Nakládal.
Hitlerovi válečníci – Guido Knopp.
Německé obrněné jednotky – Horst Scheibert.
Hitlerovy elitní jednotky – Lucas Cooper.
Němečtí parašutisté ve II. světové válce – Volkmar Kühn.
Operace Jubilee, Dieppe 1942 – Norman Franks.
Narvik – Donald Macintyre.
Ocelová lavina – Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak.
Bitva o Británii – Leonard Mosley a redakční kolektiv Time-Life Books.
Černí andělé, Historie zbraní SS – Rupert Butler.
Historie válek – David Brownstone a Irene Franck.
Neznámé špionážní operace KGB – Mitrochinův archiv – Christopher Andrew, Vasilij Mitrochin.
Den D, 1944, Hlasy z Normandie – Robin Neillands, Roderick de Normann.
Druhá světová válka den za dnem – Donald Sommerville.
Svět ve válce 1939 – 1945 – Dr. Duncan Anderson, Dr. Stephen Badsey, David Chandler, Dr. Paddy Griffith, Sean McKnight, Gary Sheffield.
Marcel Jullian – Bitva o Británii – červenec-září 1940
Alan Cooper – Cíl Drážďany.
Boje o Itálii 1943 až 1945 – Dominick Graham a Shelford Bidwell.
Hitlerovy horské jednotky – James Lucas.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1176,
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1179
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1193
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1209
a v nich následné diskuze.
Miloš Hubáček – Bitva u Matapanu.
Jaroslav Hrbek – Tobruk 1941.
Janusz Ledwoch – Afrikakorps.
Paul Carell – Lišky Pouště.
Janusz Piekalkiewicz – Rommel – Tajná válka v Africe.
Dwight David Eisenhower – INVAZE DO EVROPY.
Harry C. Butcher – TŘI ROKY s EISENHOWEREM.
Jiří Brož – STŘEDOMOŘÍ V OHNI DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY.
D – DAY OPERACE OVERLORD, dle nakladatelství Salamander
Books Ltd, Londýn.
Další související historická literatura.
Mé dlouholeté poznámky a mapy.
Z webu
www.Palba.cz je použito jako podklad a upoutávka:
V subkapitole – Armády 1918 – 1945 u Francie zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=143
a zde jednotlivé sekce:
a) Pozemní a cizinecká legie – (články od Kačermiroslav, Sa 58 a Bruno):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=160
b) Letectvo – ( články YAMATO, Kačermiroslav a Fatale):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=161
c) Námořnictvo – (ovládal Norad – Nelson):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=162
d) Opevnění a bunkry – (od Bruna a Lorda):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=48
Aby pak důležitou smlouvu o porážce Francie z 22. června 1940 dodal Kačermiroslav v sekci
e) Ostatní:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3463
V subkapitole – Armády 1918 – 1945 pak nalezneme - Británie viz zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=139
kde jsou pak jednotlivé sekce, a v nich potom musíš otevřít - Pozemní vojsko:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=154
tam teprve otevřeš Obrněná technika – (především YAMATO, TonyHazard a Easy_Company) zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=241
aby pak ještě následovaly odkazy od Sa 58:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3351
a Thór:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2936
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2892
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2821
Royal Navy (především Norad – Nelson a také trochu Mikhassel. Dralno):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=153
Letectvo:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=99
pak má své podsekce:
Stíhací letouny – (xradar, YAMATO, Tempík, Reisen):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=216
Bombardovací a bitevní letouny – (Haness, YAMATO):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=217
Ostatní letouny – (Kačermiroslav):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=218
Různé – (od Haness, Ikala, Lord a YAMATO):
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=220
A starší neaktualizovaný článek od Fatale:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1180
O Německé obrněné technice je možné se na Palbě dozvědět na tomto odkaze v subkapitolách zde
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=138
Tanky a stíhače tanků:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=116
od Sa 58, YAMATO, TonyHazard.
Samohybná děla
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=117 také od Sa 58 a YAMATO.
Mnoho dalších věcí, jako jsou OA – Obrněné Automobily - na tomto odkaze
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=17 také od Sa 58.
Z letecké techniky jsou to především v subkapitole Luftwaffe
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=20
u Stíhacích letadel
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=112
monografie Hans S a YAMATO, stejně jako u Bombardovacích a bitevních
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=113
a u Ostatních
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=192
je to pak Tunac, Haness, Hans S a YAMATO.
Vybavení letounů
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=193je od Ikala, Eda a Sa 58.
O Itálii jsou pak jednotlivé subkapitoly zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=142
Případné doplnění a diskuzi prosím směřujte na tento odkaz:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=4743&start=40