Původní plán Operace MARKET GARDEN, v provedení britské 1. parašutistické brigády

generála Lathburyho, který nebyl, z postupně vyjmenovaných příčin, ani odpoledne a večer 17. září 1944, dodržen.
V dalším pokračovaní - Oficielní zprávy o MARKET GARDEN v Rozboru a Poučení, psané až v lednu 1945, se generál Urquhart také vyjadřuje k dalším příčinám, které tuto největší vzdušně výsadkovou operaci všech dob ovlivnily tak, že to vedlo k neúspěchu a nevynechá ani ono Sosabowského - "A co Němci, pane generále?"
Rozbor o Němcích a další pokračování uvede větou:
"Ke konečnému výsledku v Arnhemu přispěla ještě řada dalších faktorů."
Do 19. září nemohly být splněny úkoly celkové obrany prostoru Arnhem. Obrana prostoru
Arnhem a Oosterbeek - od 17. do 19. září 1944, - měla, dle plánu britské 1. vzdušně-výsadkové divize v Operaci MARKET GARDEN vypadat takto - prakticky kruhová obrana města Arnhem a Oosterbeek - viz mapa - modrý nepravidelný tvar okolo Arnhemu a Oosterbeeku.
(Informace pro Č 181., 182. a 183., byly použity z Generálmajor R. E. Urquhart, CB DSO a Wilfred Greatorex - ARNHEM, Jaroslav Hrbek - ARNHEM 1944, Tim Saunders - NIJMEGEN - Operace Market Garden /americká 82. vzdušná výsadková divize a gardová obrněná divize/ - podobné i stejné informace jsem čerpal také z historických podkladů a z mých letitých zápisů a poznámek, též z historické literatury, jako je: - Cesta do Arnhemu Křičící orel v Holandsku - Donald R. Burgett , John Prager, C. W. Star Busmann - Bitva u Arnhemu a válka v Západní Evropě., Frank Steer - ARNHEM - Operace Market Garden - Přistávací plochy a Oosterbeek., A. Korthals Altes a N. K. C. A. in´t Veld - ZAPOMENUTÁ BITVA. /The Forgotten Battle/ a dalších použitých pramenů - Použité podklady - na konci článků.)
A pak jsou tady skutečně již ti Němci:, když Urquhart říká, a my jsme o tom byli průběžně, z historických pramenů, informováni, cituji:
" - Rychlost a účinnost německé reakce byla velmi působivá: německý voják byl vždy cvičen k okamžitým protiútokům, což se ukázalo i v prvních dnech v Arnhemu. Nižší velení bylo na úrovni a schopnost i snaha německého vojáka bez ohledu na zdravotní stav účastnit se boje byly výrazné ( zde skutečně naráží na jednonohého Sturmbannführera SS - majora SS - Seppa Kraffta, velitele 16. výcvikového a záložního praporu pancéřových granátníků SS, viz zde v Č 19.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5780
a zde v Č 115.: http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=6023
, kterému se na důležité hodiny dne 17. září, odpoledne a večer, podařilo zastavit Fitchův 3. prapor při pronikání do Arnhemu, kam jej nepustil, ale i na ony různé rekonvalescenty, narychlo sehnané na všech frontách proti parašutistům - má poznámka). Pozornost zaslouží i odvaha jednotlivých ostřelovačů."
Následuje všeobecně historiky uznávaná a neobyčejně důležitá příčina neúspěchů v Operaci MARKET GARDEN - Letecká podpora Spojeneckého letectva: -, cituji:
" - Rozčarovala nás letecká podpora, která se ukázala jako nedostatečná. V prvních dvou nebo třech dnech před tím, než se začal budovat flak, by nám neocenitelnou pomoc poskytly nízko letící letouny s raketami. Luftwaffe nebyla příliš vidět a útoky spojeneckých stihačů na tanky v ulicích z výše domů mohly situaci značně změnit.
Cíle by bylo obtížné vyznačit a mnohem víc by záleželo na jednotlivém pilotovi a jeho schopnosti chvíli přelétávat nad bojištěm, aniž by jej při tom nepřítel vyrušoval. Tato podmínka nemohla být samozřejmě zaručena a vzhledem ke zveličenému obrazu flaku, který přinášela výzvědná služba, nemohl být tento postup ani vyzkoušen.
Ať již byl důvod jakýkoliv, k podpoře stíhačů kromě malých akcí v neomezeném počtu a v pozdějších stádiích bitvy nedošlo ( ve většině historických prací o MARKET GARDEN, se každý kdo je studoval hlouběji a studoval jich více, dozví o nedostatečné Letecké podpoře. Ano, ať již z důvodů spojení, nejprve také vzdálenosti letišť, počasí, plánování, značení cílů a dalších důvodů, letadla nad oblastí Arnhem prostě chyběla, což byl zásadní rozdíl proti Operaci OVERLORD. Muselo se to projevit a německé tanky a SHD se pohybovaly v prostorech bojů, s trochou nadsázky, - " jako na korze"... Nebrat doslova.)."
Průběžně jsem informoval o Holandském hnutí odporu - holandských partyzánech. Postoji Britů k Holandskému hnutí odporu, které nebylo dobré, viz třeba již zde na počátku, v Č 14.:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=5759
a zde je kompletní rozbor, podaný generálem Urquhartem, z něhož ( a ještě dalších prací v Použité podklady. Z Urquharta vychází i náš Hrbek - Arnhem.) od roku 1958, kdy generál napsal knihu Arnhem spolu s Wilfredem Groatorexem, vychází velké množství historických prací mnoha autorů. Cituji tedy z generálovy Závěrečné zprávy o Operaci MARKET GARDEN:
" Od konce války se toho hodně napovídalo o tom, že nás zradil vůdce nizozemského podzemního hnutí Christian Lindemans, známý vzhledem ke svým rozměrům a fyzické síle jako ´King Kong´.
Němce o Operaci MARKET GARDEN předem varoval, a proto na nás byla připravena 9. td SS Hohenstaufen - aspoň se to povídá. Ve skutečnosti Lindemans o MARKET GARDEN nic nevěděl, i když informátorem gestapa určitě byl.
Dvojí hru hrál od doby, kdy jednoho z jeho mladších bratrů chytilo gestapo při práci pro hnutí odporu. Výměnou za záruky ohledně bratrova osudu udával Lindemans Němcům své druhy. Veškerá podezření, která vůči němu partyzáni chovali, byla rozptýlena, když ho do prsou ranila zbloudilá německá kulka ( při jednom zátahu Němců na partyzány, kdy i s kulkou v prsou unikl do bezpečí, říkají i mnohé další historické prameny - má poznámka).
Ve své dvojí hře pak Lindemans pokračoval.
V pátek dne 15. září, dva dny před našimi operacemi v Nizozemí, navštívil německou protišpionážní organizaci a řekl Kiesewetterovi, majoru Abwehru o Spojenci připravovaném velkém útoku, v němž mají v úmyslu dobýt Eindhoven a pak postupovat na sever.
Lindemans předložil kopii pokynů pro hnutí odporu v Eindhovenu, jež upozorňovaly, aby byly na 17. září v pohotovosti. Protože se Britové a Kanaďané směrem na sever již přesunovali a dalo se předpokládat, že by se u Eindhovenu nezastavili, nepřikládal Kiesewetter a jeho nadřízený plukovník Giskes informaci žádnou důležitost ( zde neměl generál Urquhart zcela přesné informace - plukovník Giskes tehdy nebyl přítomen, vrátil se až 17. září odpoledne, kdy už operace běžela a později řekl, že by jej tahle zpráva a datum - 17. září -, onoho 15. září, při výslechu, zarazily a určitě by chtěl vědět více, říkají jiné historické prameny - má poznámka).
O Arnhemu se Lindemans nezmínil.
Na konci války byl Lindemans uvězněn, den před začátkem svého procesu v Nizozemí však spáchal sebevraždu jedem. Od té doby jsem mluvil s německými důstojníky, kteří byli v Arnhemu: naše přistání je naprosto překvapilo. Penzionovaný důstojník nizozemské armády podplukovník Boeree měl po válce určité problémy předložit konkrétní důkazy, což podle mě nade vší pochybnost dokládá, že osud mé divize Lindemans nijak neovlivnil. Nejpřesvědčivějším dokladem o tom, že Němci nic nevěděli, byl asi únik polního maršála Modela, který se jen o vlásek krátce po našem přistání vyhnul zajetí. A blízkost divize Hohenstaufen byla čistě náhodná."
Velice důležitá a o mnohém vypovídající, je pak - Úvaha, či Rozbor, jako součást Oficielní zprávy - co měli, či mohli udělat ostatní generálové z britské 2. A, nebo generálové z armádě podřízených útvarů, jako je 30. as (XXX. as ), nebo jeho přítel generál Thomas a jeho 43. (Wessex) pěší divize pro zdar Operace MARKET GARDEN. Protože chci, aby kontext úvahy zůstal ucelený a bez jakéhokoliv zásahu, z kontextu této úvahy totiž od roku 1958 čerpají všichni historici, budu celou - Úvahu, či Rozbor - z Oficielní zprávy Urquharta, sepsané a odeslané na velitelství v lednu 1945 citovat přesně po překladu z angličtiny.