XVI. díl. Do Německa 1945. Č 10.
Napsal: 23/2/2015, 05:40
XVI. díl. Do Německa 1945. Č 10.
Mapa bojů na Západní frontě Evropy pro období

od 29. března do 4. dubna 1945 ( bude potřebná pro další fakta v Č 11 a Č 12.).
V Č 9. na konci jsme hovořili o tom, že Pattonova americká 3. A vytvářela, dne 22. března 1945, ve svém sektoru, po překročení Rýna, dvě předmostí, a to u Niersteinu a u Oppenheimu. Patton to s příslušným komentářem" ať to nikomu neříká, že o tom Němci ještě neví ", a to "ještě za tepla" telefonoval svému nadřízenému, veliteli americké 12. Skupiny armád generálu Bradleymu. Ale až tak, že by to Němci nevěděli " to zas nebylo"!. Němci se jen museli trochu po těch ztrátách proudových letadel, po náletu 21. března 1945( viz Č 9.), připravit - shromáždit je na nějakém méně rozbitém letišti - , což se jim již do večera 23. března 1945 podařilo. A právě již v pátek 23. března 1945 k večeru vyslala německá Luftwaffe 50 proudových letadel, aby bombardovaly obě americká předmostí na pravém břehu Rýna, jak u Niersteinu, tak u Oppenheimu. Letadla nalétávala a bombardovala, celkem nepřesně, obě předmostí 24 hodin, ale pak v jejich, záložních a shromažďovacích (náhradních) letištích, pro ně došlo PHM. To už jich zůstalo jen 25, neboť těch dalších 25 sestřelila PVO obou amerických předmostí.
( Pro možnost sledování dění v popisovaném údobí ještě mapa Západního bojiště Evropy

od 22. do 28. března 1945.) Ten samý den, v pátek 23. března 1945, ač byl prostor Němci bombardován, americká 1. A a část Pattonovy 3. A, které již byly na druhé straně Rýna, dále pomalu rozšiřovaly, a to na všechny strany, svá předmostí.
V pátek 23. března 1945 převzal velení nad německými vojsky v Itálii, německý generál Vietinghoff, kde nahradil do velení německých vojsk na Západní frontě převeleného polního maršála Kesselringa. Od rána 23. března 1945, podnikaly americké sbory - 2. as ( II. as) a 4. as (IV. as) - ze smíšené 5. A na italské frontě postupné útoky v prostoru silnice Pistola-Bologna a postupovaly dále na západ.
V pátek 23. března 1945, ve 21, 00 hodin večer, zahájila Montyho britská 21. Skupina armád Operaci Plunder ( Drancování). Kanadská 1. A pod velením generála Crerara, britská 2. A pod velením generála Dempseye a také americká 9. A generála Simpsona ( tehdy byla americká 9. A součástí britské 21. Skupiny armád), měly za úkol překročit, ve svých úsecích od Emmerichu až k jižnímu okraji Weselu, řeku Rýn. Na druhém břehu, ve velkolepě pojaté operaci, pak měly utvořit předmostí. Předmostí zabezpečit PVO a pozemní obranou, a následně z něho útočit do severního a z části i východního Německa.
Operaci Plunder předcházelo těžké bombardování RAF v prostoru překračování řeky Rýn, při kterém britské bombardéry, jen do začátku operace, shodily 1 200 tun bomb...!! Celou operaci zajišťovala, od severu, na přechodových místech přes Rýn, kanadská 5. obrněná divize.
Obě překročení řeky Rýn, která z večera 23. a v noci na 24. března 1945 zahájily nejprve Kanaďané a Britové se podařila bez větších ztrát. Úspěšně pak následovalo, během 36ti hodin, celkem dalších 6 překročení řeky na severu a dalších 7 překročení Rýna i na jihu v pásmu Američanů.
Dále nás pak Gilbert seznamuje s děním na "Tajné frontě" když napsal, cituji:
" V době, kdy němečtí obránci ustupovali od Rýna ( z večera 23. března a v noci a ráno 24. března 1945 - má poznámka), šifranti, kteří v Británii ( V Bletchley Parku - má poznámka) nadále přijímali vlastní přísně tajné zprávy Němců, přesně zjišťovali, na kterých místech má protivník zaujmout nová obranná postavení, i to, že Hitler zamýšlí zlikvidovat předmostí severně od Porúří protiútokem u Halternu a Dülmenu. Když se o tom dověděli Spojenci, mohli německému protiútoku předejít dříve, než byl zahájen."
A další historické dokumenty uvádějí, že shromaždiště Němců pro protiútok zcela rozbombardovala RAF a USAAF....
Když jsem o pár odstavců nahoře napsal o Operaci Plunder, že jí polní maršál Montgomery pojal velkolepě, musím nyní napsat, proč o ní takto, nebo jako o velkolepě koncipované operaci píše většina historiků.
Totiž ještě v noci a časně ráno, 24. března 1945, se jako součást Operace Plunder pod kódovým označením Operace Varsity - překonání Rýna britskou 21. Skupinou armád, - uskutečnila nejúspěšnější spojenecká vzdušně-výsadková operace 2. světové války, které se zúčastnily 2 spojenecké vzdušně-výsadkové divize.
Do útoku z třetího prostoru - ze vzduchu - se za Rýn vydaly - v Operaci Varsity - britská 6. vzdušně-výsadková divize a americká 17. vzdušně-výsadková divize.
Obě spojenecké divize - britská 6. vzdušně-výsadková divize a americká 17. vzdušně-výsadková divize, byly vysazeny v prostoru na sever od Lippe.
Celkem 14 000 výsadkářů do prostoru cíle vezlo 903 amerických a 669 britských dopravních letounů, také v 1 326ti nákladních kluzácích ( Zde viz Operaci Varsity

). Celou tuhle ohromnou "vzdušnou flotilu", ve které bylo více než 14 000 výsadkářů, se spoustou dělostřelectva, jeepů a lehkých průzkumných tanků, jakož i potřebného materiálu a munice, doprovázelo 679 stíhaček z 9. USAAF a 213 z RAF.
To však ještě stále nebylo vše, neboť dalších 1 252 stíhaček z americké 8. USAAF, v průběhu celého vzdušného útoku, provádělo hlídkové lety na západním Německem a 900 stíhaček z 2. taktické letecké armády zajišťovalo vzdušný prostor, ve kterém přistávaly kluzáky a seskakovali spojenečtí parašutisté.
V danou hodinu vzdušného nasazení bylo do akce také zapojeno o něco více než 3 000 spojeneckých středních a těžkých bombardérů, z leteckých základen ve Velké Británii, Itálii a Francii, které vytvářely stálou leteckou převahu na celém válčišti.
Těch více než 14 000 výsadkářů pak na zemi takřka nenarazilo na organizovaný odpor německé obrany, spíše byl ten odpor jen krátký, a jednalo se o malé jednotky( skvělé načasování, skvělý průzkum a vůbec skvělé zpravodajské informace a organizace celé bojové akce). Poslechněme si co o průběhu vzdušně-výsadkové operace napsal Janusz Piekalkiewicz, který čerpal v 70tých a 80tých letech 20. století, jako Polák-historik v exilu, z britských a amerických archivů, když vše k čemu se dostal, pak napsal, ve své skvělé trilogii ( Tanková válka 1939-1945, Letecká válka 1939-1945 a Námořní válka 1939-1945), mnou uváděný popis je z jeho - Letecká válka 1939-1945, cituji:
" Výsadkářská vojska čítající asi 14 000 mužů ( další historické prameny říkají více než 14 600 výsadkářů a proto mé "více než 14 000 - má poznámka) narážejí na malý odpor. Luftwaffe se do akce téměř nezapojuje. Pouze místy zuřivě nasazují Němci k obraně protiletadlová děla a sestřelují ( podle hlášení OKW - poznámka Piekalkiewicze) šedesát nákladních kluzáků a osmačtyřicet letadel.
Mnoho spojeneckých padáků se neotevírá a některé nákladní kluzáky začnou při přistávání hořet, když se vznítí benzín džípů, které jsou na palubě.
Tyto nehody si vyžádají téměř tolik obětí jako boje s oddíly německých pozemních vojsk, jejichž sílu Montgomery přecenil.
Největší překážkou v postupu nejsou pro spojenecké svazy němečtí vojáci, nýbrž rozvaliny zničených měst, která byla v předvečer operace ještě jednou rozsáhle bombardována. Nyní blokují průjezdové silnice a brání v postupu."
V dalších historických pramenech se pak dozvíme, že musely být nasazeny buldozery, aby se dal vůbec nějak udělat průjezd pro dopravu bojového materiálu do předních pozic. Výsadkáři - tak ti prošli a zajistili mosty, křižovatky a důležité uzly pro postup pozemních jednotek.
Další historické prameny nás pak také seznamují s tím, že v celém prostoru Lippe, do kterého byla uskutečněna, nejlépe provedená, průzkumem a materiálem nejlépe zajištěná, vzdušně-výsadková operace Spojenců za celou 2. světovou válku, nenarazila, po přistání, na žádné německé tankové divize. Tím historici narážejí na " trochu více zpackanou MARKET GARDEN", která narazila hned na 2 německé td v prostoru a oblasti vysazení ( německou 9. td SS a německou 10. td SS z německého 2. ts SS ( II. ts SS, generála SS Bittricha), mezi Nijmegenem a Arnhemem, viz zde popis MARKET GARDEN v Č 1. až 186.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=6213
To, že byly obě divize vysazené do méně bráněného prostoru, je zároveň faktický doklad dobrého zajištění průzkumů v celé britské Montyho Operaci Plunder. Průzkumů a dobrých zpravodajských informací všeho druhu. Zde na území Německa pak je to především díky Depeším ULTRA, vzniklých dekódováním zpráv z Enigmy, v slavném britském Bletchley Parku, a jejich použití v praktickém boji....
(Pro Č 10., 11. a 12. - Do Německa 1945, - byly použity především mé dlouholeté poznámky za desítky let shromážděné, dále ověřená historická fakta z knih 60tých, 70tých a 80tých, jakož i do konce 20. století a někteří i z počátků 21. století, jako - Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem, Vývoj a struktura německých ozbrojených sil v letech 1933 - 1945 - Sborník článků odborných redaktorů časopisu Command, Philippe Masson - Historie německé armády 1939-1945, - James Lucas - Poslední rok Německé armády, Horst Scheilbert - Německé obrněné jednotky, Martin Gilbert - Druhá světová válka - úplná historie, Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak - Ocelová lavina, Janusz Piekalkiewicz - Tanková válka 1939 - 1945, Letecká válka 1939 - 1945 a Námořní válka 1939 - 1945 a další historické prameny z: Použité podklady na konci článků. Použity byly také některé termíny i z dalších pramenů, jako ověřená fakta, která jsem nezbytně potřeboval z internetu.).
O tom, že se v Operaci Plunder jednotkám Kanaďanů, Britů a Američanů, po překročení Rýna dařilo, a to i díky vzdušně-výsadkové operaci obou spojeneckých výsadkových divizí, svědčí také zápis historika Donalda Sommervilleho - Druhá světová válka den za dnem, který nám u 24. března 1945 sděluje, cituji:
" 24. březen 1945.
Západní fronta. Montgomeryho operace ( Operace Plunder - má poznámka) - překročení Rýna - pokračuje dobře a k večeru je už předmostí 8 km hluboké. To co zbylo z města Wesel ( jižní okraj Operace Plunder - má poznámka) po předchozí dělostřelecké palbě, obsazují britské jednotky. Americká 9. A, která je také součástí Mongomeryho 21. Skupiny armád, začíná překračovat Rýn jižně od postavení Britů a Kanaďanů."
Ještě ten den 24. března 1945 provedlo, z italské Foggie, celkem 150 Liberátorů z 15. USAAF, doprovázených stíhačkami P - 51 Mustang, nálet na Hitlerovo hlavní město Berlín. Liberátory na hlavní město Třetí říše shodily celkem 450 tun bomb.
Mapa bojů na Západní frontě Evropy pro období

od 29. března do 4. dubna 1945 ( bude potřebná pro další fakta v Č 11 a Č 12.).
V Č 9. na konci jsme hovořili o tom, že Pattonova americká 3. A vytvářela, dne 22. března 1945, ve svém sektoru, po překročení Rýna, dvě předmostí, a to u Niersteinu a u Oppenheimu. Patton to s příslušným komentářem" ať to nikomu neříká, že o tom Němci ještě neví ", a to "ještě za tepla" telefonoval svému nadřízenému, veliteli americké 12. Skupiny armád generálu Bradleymu. Ale až tak, že by to Němci nevěděli " to zas nebylo"!. Němci se jen museli trochu po těch ztrátách proudových letadel, po náletu 21. března 1945( viz Č 9.), připravit - shromáždit je na nějakém méně rozbitém letišti - , což se jim již do večera 23. března 1945 podařilo. A právě již v pátek 23. března 1945 k večeru vyslala německá Luftwaffe 50 proudových letadel, aby bombardovaly obě americká předmostí na pravém břehu Rýna, jak u Niersteinu, tak u Oppenheimu. Letadla nalétávala a bombardovala, celkem nepřesně, obě předmostí 24 hodin, ale pak v jejich, záložních a shromažďovacích (náhradních) letištích, pro ně došlo PHM. To už jich zůstalo jen 25, neboť těch dalších 25 sestřelila PVO obou amerických předmostí.
( Pro možnost sledování dění v popisovaném údobí ještě mapa Západního bojiště Evropy

od 22. do 28. března 1945.) Ten samý den, v pátek 23. března 1945, ač byl prostor Němci bombardován, americká 1. A a část Pattonovy 3. A, které již byly na druhé straně Rýna, dále pomalu rozšiřovaly, a to na všechny strany, svá předmostí.
V pátek 23. března 1945 převzal velení nad německými vojsky v Itálii, německý generál Vietinghoff, kde nahradil do velení německých vojsk na Západní frontě převeleného polního maršála Kesselringa. Od rána 23. března 1945, podnikaly americké sbory - 2. as ( II. as) a 4. as (IV. as) - ze smíšené 5. A na italské frontě postupné útoky v prostoru silnice Pistola-Bologna a postupovaly dále na západ.
V pátek 23. března 1945, ve 21, 00 hodin večer, zahájila Montyho britská 21. Skupina armád Operaci Plunder ( Drancování). Kanadská 1. A pod velením generála Crerara, britská 2. A pod velením generála Dempseye a také americká 9. A generála Simpsona ( tehdy byla americká 9. A součástí britské 21. Skupiny armád), měly za úkol překročit, ve svých úsecích od Emmerichu až k jižnímu okraji Weselu, řeku Rýn. Na druhém břehu, ve velkolepě pojaté operaci, pak měly utvořit předmostí. Předmostí zabezpečit PVO a pozemní obranou, a následně z něho útočit do severního a z části i východního Německa.
Operaci Plunder předcházelo těžké bombardování RAF v prostoru překračování řeky Rýn, při kterém britské bombardéry, jen do začátku operace, shodily 1 200 tun bomb...!! Celou operaci zajišťovala, od severu, na přechodových místech přes Rýn, kanadská 5. obrněná divize.
Obě překročení řeky Rýn, která z večera 23. a v noci na 24. března 1945 zahájily nejprve Kanaďané a Britové se podařila bez větších ztrát. Úspěšně pak následovalo, během 36ti hodin, celkem dalších 6 překročení řeky na severu a dalších 7 překročení Rýna i na jihu v pásmu Američanů.
Dále nás pak Gilbert seznamuje s děním na "Tajné frontě" když napsal, cituji:
" V době, kdy němečtí obránci ustupovali od Rýna ( z večera 23. března a v noci a ráno 24. března 1945 - má poznámka), šifranti, kteří v Británii ( V Bletchley Parku - má poznámka) nadále přijímali vlastní přísně tajné zprávy Němců, přesně zjišťovali, na kterých místech má protivník zaujmout nová obranná postavení, i to, že Hitler zamýšlí zlikvidovat předmostí severně od Porúří protiútokem u Halternu a Dülmenu. Když se o tom dověděli Spojenci, mohli německému protiútoku předejít dříve, než byl zahájen."
A další historické dokumenty uvádějí, že shromaždiště Němců pro protiútok zcela rozbombardovala RAF a USAAF....
Když jsem o pár odstavců nahoře napsal o Operaci Plunder, že jí polní maršál Montgomery pojal velkolepě, musím nyní napsat, proč o ní takto, nebo jako o velkolepě koncipované operaci píše většina historiků.
Totiž ještě v noci a časně ráno, 24. března 1945, se jako součást Operace Plunder pod kódovým označením Operace Varsity - překonání Rýna britskou 21. Skupinou armád, - uskutečnila nejúspěšnější spojenecká vzdušně-výsadková operace 2. světové války, které se zúčastnily 2 spojenecké vzdušně-výsadkové divize.
Do útoku z třetího prostoru - ze vzduchu - se za Rýn vydaly - v Operaci Varsity - britská 6. vzdušně-výsadková divize a americká 17. vzdušně-výsadková divize.
Obě spojenecké divize - britská 6. vzdušně-výsadková divize a americká 17. vzdušně-výsadková divize, byly vysazeny v prostoru na sever od Lippe.
Celkem 14 000 výsadkářů do prostoru cíle vezlo 903 amerických a 669 britských dopravních letounů, také v 1 326ti nákladních kluzácích ( Zde viz Operaci Varsity

). Celou tuhle ohromnou "vzdušnou flotilu", ve které bylo více než 14 000 výsadkářů, se spoustou dělostřelectva, jeepů a lehkých průzkumných tanků, jakož i potřebného materiálu a munice, doprovázelo 679 stíhaček z 9. USAAF a 213 z RAF.
To však ještě stále nebylo vše, neboť dalších 1 252 stíhaček z americké 8. USAAF, v průběhu celého vzdušného útoku, provádělo hlídkové lety na západním Německem a 900 stíhaček z 2. taktické letecké armády zajišťovalo vzdušný prostor, ve kterém přistávaly kluzáky a seskakovali spojenečtí parašutisté.
V danou hodinu vzdušného nasazení bylo do akce také zapojeno o něco více než 3 000 spojeneckých středních a těžkých bombardérů, z leteckých základen ve Velké Británii, Itálii a Francii, které vytvářely stálou leteckou převahu na celém válčišti.
Těch více než 14 000 výsadkářů pak na zemi takřka nenarazilo na organizovaný odpor německé obrany, spíše byl ten odpor jen krátký, a jednalo se o malé jednotky( skvělé načasování, skvělý průzkum a vůbec skvělé zpravodajské informace a organizace celé bojové akce). Poslechněme si co o průběhu vzdušně-výsadkové operace napsal Janusz Piekalkiewicz, který čerpal v 70tých a 80tých letech 20. století, jako Polák-historik v exilu, z britských a amerických archivů, když vše k čemu se dostal, pak napsal, ve své skvělé trilogii ( Tanková válka 1939-1945, Letecká válka 1939-1945 a Námořní válka 1939-1945), mnou uváděný popis je z jeho - Letecká válka 1939-1945, cituji:
" Výsadkářská vojska čítající asi 14 000 mužů ( další historické prameny říkají více než 14 600 výsadkářů a proto mé "více než 14 000 - má poznámka) narážejí na malý odpor. Luftwaffe se do akce téměř nezapojuje. Pouze místy zuřivě nasazují Němci k obraně protiletadlová děla a sestřelují ( podle hlášení OKW - poznámka Piekalkiewicze) šedesát nákladních kluzáků a osmačtyřicet letadel.
Mnoho spojeneckých padáků se neotevírá a některé nákladní kluzáky začnou při přistávání hořet, když se vznítí benzín džípů, které jsou na palubě.
Tyto nehody si vyžádají téměř tolik obětí jako boje s oddíly německých pozemních vojsk, jejichž sílu Montgomery přecenil.
Největší překážkou v postupu nejsou pro spojenecké svazy němečtí vojáci, nýbrž rozvaliny zničených měst, která byla v předvečer operace ještě jednou rozsáhle bombardována. Nyní blokují průjezdové silnice a brání v postupu."
V dalších historických pramenech se pak dozvíme, že musely být nasazeny buldozery, aby se dal vůbec nějak udělat průjezd pro dopravu bojového materiálu do předních pozic. Výsadkáři - tak ti prošli a zajistili mosty, křižovatky a důležité uzly pro postup pozemních jednotek.
Další historické prameny nás pak také seznamují s tím, že v celém prostoru Lippe, do kterého byla uskutečněna, nejlépe provedená, průzkumem a materiálem nejlépe zajištěná, vzdušně-výsadková operace Spojenců za celou 2. světovou válku, nenarazila, po přistání, na žádné německé tankové divize. Tím historici narážejí na " trochu více zpackanou MARKET GARDEN", která narazila hned na 2 německé td v prostoru a oblasti vysazení ( německou 9. td SS a německou 10. td SS z německého 2. ts SS ( II. ts SS, generála SS Bittricha), mezi Nijmegenem a Arnhemem, viz zde popis MARKET GARDEN v Č 1. až 186.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=137&t=6213
To, že byly obě divize vysazené do méně bráněného prostoru, je zároveň faktický doklad dobrého zajištění průzkumů v celé britské Montyho Operaci Plunder. Průzkumů a dobrých zpravodajských informací všeho druhu. Zde na území Německa pak je to především díky Depeším ULTRA, vzniklých dekódováním zpráv z Enigmy, v slavném britském Bletchley Parku, a jejich použití v praktickém boji....
(Pro Č 10., 11. a 12. - Do Německa 1945, - byly použity především mé dlouholeté poznámky za desítky let shromážděné, dále ověřená historická fakta z knih 60tých, 70tých a 80tých, jakož i do konce 20. století a někteří i z počátků 21. století, jako - Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem, Vývoj a struktura německých ozbrojených sil v letech 1933 - 1945 - Sborník článků odborných redaktorů časopisu Command, Philippe Masson - Historie německé armády 1939-1945, - James Lucas - Poslední rok Německé armády, Horst Scheilbert - Německé obrněné jednotky, Martin Gilbert - Druhá světová válka - úplná historie, Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak - Ocelová lavina, Janusz Piekalkiewicz - Tanková válka 1939 - 1945, Letecká válka 1939 - 1945 a Námořní válka 1939 - 1945 a další historické prameny z: Použité podklady na konci článků. Použity byly také některé termíny i z dalších pramenů, jako ověřená fakta, která jsem nezbytně potřeboval z internetu.).
O tom, že se v Operaci Plunder jednotkám Kanaďanů, Britů a Američanů, po překročení Rýna dařilo, a to i díky vzdušně-výsadkové operaci obou spojeneckých výsadkových divizí, svědčí také zápis historika Donalda Sommervilleho - Druhá světová válka den za dnem, který nám u 24. března 1945 sděluje, cituji:
" 24. březen 1945.
Západní fronta. Montgomeryho operace ( Operace Plunder - má poznámka) - překročení Rýna - pokračuje dobře a k večeru je už předmostí 8 km hluboké. To co zbylo z města Wesel ( jižní okraj Operace Plunder - má poznámka) po předchozí dělostřelecké palbě, obsazují britské jednotky. Americká 9. A, která je také součástí Mongomeryho 21. Skupiny armád, začíná překračovat Rýn jižně od postavení Britů a Kanaďanů."
Ještě ten den 24. března 1945 provedlo, z italské Foggie, celkem 150 Liberátorů z 15. USAAF, doprovázených stíhačkami P - 51 Mustang, nálet na Hitlerovo hlavní město Berlín. Liberátory na hlavní město Třetí říše shodily celkem 450 tun bomb.