XIII. díl. Operace OVERLORD. Č 10.
Napsal: 11/6/2012, 05:50
XIII.díl. Operace OVERLORD. Č 10.
Pro potřebu nalézt v textu zmiňovaná místa je zde mapa hrabství v Anglii.

V rámci "Operace FORTITUDE" (utajení místa kde se vojska skutečně měla vylodit) byly některé jednotky, ba dokonce armády, úplně vymyšlené. Jako například divize pěchoty na Islandu, o které se Němci dozvěděli od agentů řízených zpravodajskou službou Velké Británie, agentů, "Twenty Committee". Jinak většina skupin a jednotek určitým způsobem existovala a mnohdy šlo dokonce o bojová uskupení, ale byly třeba určeny jen k jiným úkolům. Například jednotky, které cvičily ve Skotsku, byly odbočkou tzv. "Fortitude North", když zveličeny byly na neexistující britskou 4. A, která měla být připravena na invazi do Norska. Neexistující britská 4. A byla pak hrozbou, která držela celkem 27 německých divizí Wehrmachtu ve Skandinávii takřka do konce července 1944. Nejúspěšnější pak byla odbočka "Fortitude South", která v jižní Anglii vytvořila americkou 1. Skupinu armád, nebo-li FUSAG, která vlastně, jakoby velikostí konkurovala Montgomeryho skutečné 21. Skupině armád( skutečně se pak vyloďující v Normandii) a ohrožující Němce právě naproti - v Calaiské úžině. Právě hrozba FUSAG nutila Němce věřit, že hlavní vylodění přijde v Calaiské úžině, neboť v čele neexistující americké FUSAG (neexistující americké 1. Skupiny armád) stál nejobávanější a nejagresivnější generál, za kterého byl považován generál George S. Patton. Skutečností bylo, že generál Patton velel americké 3. A a přesto hrozba FUSAG držela ještě po "Dni D" většinu německé 15. A v Calaiské úžině v očekávání, že - ono hlavní vylodění přijde právě zde. Když se pak Pattonova americká 3. A objevila v Normandii, odeslali řízení agenti "Twenty Committee" zprávu, že se Patton pohádal s Eisenhowerem a byl zbaven velení FUSAGU, které převzal náčelních amerických pozemních vojsk generál Lesley McNair.
Některé druhy atrap, které Spojenci při maskování používaly, zde je atrapa tanku vedle skutečného tanku,

zde pak samostatná, zdařilejší a propracovanější atrapa tanku,

atrapa bombardéru,

ukázka neexistujícího provozu na silnici.

Tohle vše si ještě rozebereme za chvíli do větších podrobností.
Abychom lépe chápali některé znalosti Spojenců v "Operaci OVERLORD" a "Operaci FORTITUDE", je třeba si něco říci o Enigmě a o Depeších ULTRA od roku 1940, kdy jsme opustili Enigmu ( Č 42, Č 43 a Č 44 zde: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3703
a Depeši ULTRA pro 31 zasvěcených viz Č 9. zde: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3997
až do spuštění samotné Operace OVERLORD:
Začněme někde od srpna 1940, kdy ve Velké Británii ještě naplno probíhala " Battle of Britain" - " Bitva o Británii". Podobné skutečnosti říkají historické prameny uváděné u posledního článku o Enigmě a ULTRA ( pan historik, kterého si velice vážím - Miloš Hubáček v knize - Invaze - uvádí, že historická literatura faktů začala o Enigmě ( Enigma kdesi na frontě:

) psát až od roku 1974, kdy podle plukovníka britské tajné služby MI6 F. W. Winterbothama, jehož kniha ( plukovník F.W. Winterbotham

) - ULTRA tajné - , která vyšla v roce 1974, poprvé odhalila před světovou veřejností tajemství ULTRA.
( Kniha Ultra tajné

Pan Hubáček ve své knize ještě rozšiřuje skutečnosti o Enigmě, které jsem na odkaze v Č 42 a 43 uvedl, o další skutečnost, jinou historku, když říká, o Enigmě následující - "Jeden polský mechanik, pracující v roce 1938 v továrně ve východním Německu pochopil, že přístroje, které se v továrně vyrábějí jsou vlastně šifrovací stroje. Když byl propuštěn a vrátil se do Polska, navázal styk s pracovníky rozvědky, která krátce na to zorganizovala jeho odjezd do Paříže, kde sestrojil maketu přístroje. Odborníci okamžitě poznali, že jde o typ šifrovacího stroje známého pod jménem Enigma. I nadále pak platí vše, co jsem již popsal v Č 42, 43.
O skutečnostech, které budu dále popisovat hovoří, jak pan Hubáček, tak je v různé formě popisují a potvrzují i další historické prameny uvedené na konci posledních článků).
V době, kdy se tedy naplno rozjela Bitva o Británii, v srpnu 1940, pracovalo již tisíce odborníků, dříve skvělých individualit ve svém oboru, v Bletchley Parku již jako tým, a k Winstonu Churchillovi a jeho 31 vyvoleným přicházelo denně na stůl velké množství informací nazývaných "Depeše ULTRA". Jedním z příkladů bylo, že 8. srpna 1940, když vydal Göring 2., 3. a 5. letecké armádě rozkaz k zahájení útoku na Británii, věděl to již za necelou hodinu Churchill a jeho náčelníci štábů. Po celou dobu Bitvy o Británii poskytovaly "Depeše ULTRA" přehled o strategii Luftwaffe, časech a síle náletů, o německých ztrátách, čehož britská strana v bojích využíval.
Historici pak říkají, že "Depeše ULTRA", které vytvářeli tisíce odborníků v Bletchley Parku, podaly neocenitelné informace i o přípravě útoku na Řecko v dubnu 1941( zde je řečeno, že ale až po 9. dubnu 1941), na Krétu v květnu 1941, ale i při nasazení Rommelova DAK v severní Africe, 1942.
Historici zároveň upozorňují, že přes dodané informace platilo stále - ani sebelépe informovaný generál nemůže zadržet postup celé divize, když disponuje pouhým praporem.
Ale v následujících měsících britští velitelé v Africe dokazovali, že za pomoci "Depeší ULTRA", které jim říkali jakými silami nepřítel disponuje, jaké má rezervy, ale především jaké má potíže, že zprávy umějí využít a kladly účinný odpor. Byly to "Depeše ULTRA", které pozvolna měnily situaci v Africe ve prospěch Britů. Již jmenovaný plukovník Winterbotham ( * 16. dubna 1897, + 28. ledna 1990) pak ve jmenované knize napsal, cituji:
"Doslova vše, co účastníci věděli o bojové sestavě Rommelových vojsk, o jejich početních stavech, počtech tanků, děl, letounů, o odhadovaných zásobách PHM a munice, bylo zjištěno prostřednictvím 'Depeše ULTRA'."
Historici zde dokonce upozorňují na skutečnost, že někteří velitelé před Montgomerym nechtěli vůbec útočit, když neměli zprávy z "Depeše ULTRA" a že musel Churchill některé i odvolat.
K Britům se dostávaly radiogramy zasílané vrchnímu velitelství Wehrmachtu (OKW) a veliteli německých vojsk ve Středomoří maršálu Albertu Kesselringovi, ve kterých polní maršál Rommel odhaloval své záměry ve všech detailech. A právě se znalostí takových informací, z "Depeší ULTRA", zahájil v listopadu 1943 generál Montgomery útok, který skončil porážkou DAK u El Alameinu. "Depeše ULTRA" umožnily Britům potopit ve Středomoří řadu lodí a dokonce i celé konvoje, které převážely doplňky vojáků zle pošramocenému DAK v severní Africe, přivážející také životně důležitý válečný materiál a především PHM. "Depeše ULTRA" sehrály velevýznamnou roli v "Bitvě o Atlantik", když britská Admiralita byla pravidelně informována o pohybu německých ponorek a zásobovacích lodí, a mohla tak učinit potřebná protiopatření.
Je samozřejmé, že když byl v srpnu 1942 generál Eisenhower jmenován vrchním spojeneckým velitelem "Operace TORCH" - Vylodění v severní Africe, byl i on zahrnut do oněch 31 zasvěcených a dostával pravidelně důležité informace - "Depeše ULTRA", které mu byly předkládány po celou dobu bojů v severní Africe (do května 1943). Ale stejně tak dostával depeše po celou dobu spojeneckého vylodění na Sicílii - "Operace HUSKY", ale i při vylodění u Salerna v září 1943. Například při "Operaci HUSKY", vylodění na Sicílii, dodávala "Depeše ULTRA" spojeneckým velitelům přesné informace o bojové sestavě italských a německých vojsk, včetně postavení jednotlivých divizí. Analytici vše vydedukovali, ověřili a sestavili z Enigmy i z ostatních pramenů do "Depeše ULTRA", kde z Enigmy se jednalo o radiogramy vyměňované mezi maršálem Kesselringem a OKW. Proud radiogramů pokračoval i během tažení v Itálii a dá se říci, že až na případy, kdy Němci posílali zprávy jinou cestou než radiogramem (telefon, kurýr a pod) věděl Churchill i Roosevelt a 31 vyvolených vše o záměrech Němců.
A nyní jsme v souvislosti s "Depeší ULTRA" u "Operace COSSAC", "Operace ROUNDUP" - pozdější "Operace OVERLORD".
V březnu 1943 převzal plánování generálporučík Frederic Morgan s funkcí náčelníka štábu nejvyššího spojeneckého velitele s úkolem připravit plány v západní Evropě. Je jasné, že generálporučík Morgan byl napojen na "Depeše ULTRA". No a od 15. ledna 1944, když se Eisenhower ujal funkce nejvyššího velitele "Operace OVERLORD", byl i on jedním z 31 vyvolených, kteří dostávali všechny informace související s provedením vylodění ve Francii a s děním v západní Evropě, které dostával i jeho štáb SHAEF.
Byl tady však jeden problém, Balkán, severní Afrika, Itálie, kde předtím i v dané době probíhaly bojové operace, vyžadovaly pro svou vzdálenost bezdrátovou telegrafii, tedy vysílačky - předávání depeší pomocí zašifrovaných zpráv na přístroji Enigma. Kdežto v Belgii, Holandsku a ve Francii předávání zpráv přes vysílačky mělo podstatně menší intenzitu. Tohle vše platilo prakticky od doby, kdy se BEF (Britský expediční sbor) stáhl po porážce Francie na ostrovy a stejně tak, když Němci utlumili pokusy o vylodění v Anglii - "Operaci Seelöwe". Totiž od té doby přešel Wehrmacht v západní Evropě na tzv. "posádkové podmínky" a informace si místo radiem vyměňoval přes telefonní linky a to buď nově položené, nebo využíval částečně stávající velice rozvinuté telefonní linky států, které byly jen částečně chráněny. Tahle situace trvala i v době, kdy byl ve Velké Británii zřízen štáb nejvyššího spojeneckého velitele - SHAEF - kdy nejvyšší štáb začal s revidovaným plánem "Operace OVERLORD". Prakticky do začátku února 1944 nebyly zachyceny radiogramem takřka žádné zprávy, které by bylo možno přeměnit v "Depeše ULTRA". Ale po začátku února už to byla takřka jedna zpráva denně a počet zpráv začal narůstat. Od března jich bylo stále víc a v květnu 1944 už bylo "Depeší ULTRA" tolik, jako za celé 3 předcházející měsíce. Intenzita se ještě zvětšila po spojeneckém vylodění, po 6. červnu 1944.
Pro potřebu nalézt v textu zmiňovaná místa je zde mapa hrabství v Anglii.

V rámci "Operace FORTITUDE" (utajení místa kde se vojska skutečně měla vylodit) byly některé jednotky, ba dokonce armády, úplně vymyšlené. Jako například divize pěchoty na Islandu, o které se Němci dozvěděli od agentů řízených zpravodajskou službou Velké Británie, agentů, "Twenty Committee". Jinak většina skupin a jednotek určitým způsobem existovala a mnohdy šlo dokonce o bojová uskupení, ale byly třeba určeny jen k jiným úkolům. Například jednotky, které cvičily ve Skotsku, byly odbočkou tzv. "Fortitude North", když zveličeny byly na neexistující britskou 4. A, která měla být připravena na invazi do Norska. Neexistující britská 4. A byla pak hrozbou, která držela celkem 27 německých divizí Wehrmachtu ve Skandinávii takřka do konce července 1944. Nejúspěšnější pak byla odbočka "Fortitude South", která v jižní Anglii vytvořila americkou 1. Skupinu armád, nebo-li FUSAG, která vlastně, jakoby velikostí konkurovala Montgomeryho skutečné 21. Skupině armád( skutečně se pak vyloďující v Normandii) a ohrožující Němce právě naproti - v Calaiské úžině. Právě hrozba FUSAG nutila Němce věřit, že hlavní vylodění přijde v Calaiské úžině, neboť v čele neexistující americké FUSAG (neexistující americké 1. Skupiny armád) stál nejobávanější a nejagresivnější generál, za kterého byl považován generál George S. Patton. Skutečností bylo, že generál Patton velel americké 3. A a přesto hrozba FUSAG držela ještě po "Dni D" většinu německé 15. A v Calaiské úžině v očekávání, že - ono hlavní vylodění přijde právě zde. Když se pak Pattonova americká 3. A objevila v Normandii, odeslali řízení agenti "Twenty Committee" zprávu, že se Patton pohádal s Eisenhowerem a byl zbaven velení FUSAGU, které převzal náčelních amerických pozemních vojsk generál Lesley McNair.
Některé druhy atrap, které Spojenci při maskování používaly, zde je atrapa tanku vedle skutečného tanku,

zde pak samostatná, zdařilejší a propracovanější atrapa tanku,

atrapa bombardéru,

ukázka neexistujícího provozu na silnici.

Tohle vše si ještě rozebereme za chvíli do větších podrobností.
Abychom lépe chápali některé znalosti Spojenců v "Operaci OVERLORD" a "Operaci FORTITUDE", je třeba si něco říci o Enigmě a o Depeších ULTRA od roku 1940, kdy jsme opustili Enigmu ( Č 42, Č 43 a Č 44 zde: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3703
a Depeši ULTRA pro 31 zasvěcených viz Č 9. zde: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3997
až do spuštění samotné Operace OVERLORD:
Začněme někde od srpna 1940, kdy ve Velké Británii ještě naplno probíhala " Battle of Britain" - " Bitva o Británii". Podobné skutečnosti říkají historické prameny uváděné u posledního článku o Enigmě a ULTRA ( pan historik, kterého si velice vážím - Miloš Hubáček v knize - Invaze - uvádí, že historická literatura faktů začala o Enigmě ( Enigma kdesi na frontě:

) psát až od roku 1974, kdy podle plukovníka britské tajné služby MI6 F. W. Winterbothama, jehož kniha ( plukovník F.W. Winterbotham

) - ULTRA tajné - , která vyšla v roce 1974, poprvé odhalila před světovou veřejností tajemství ULTRA.
( Kniha Ultra tajné

Pan Hubáček ve své knize ještě rozšiřuje skutečnosti o Enigmě, které jsem na odkaze v Č 42 a 43 uvedl, o další skutečnost, jinou historku, když říká, o Enigmě následující - "Jeden polský mechanik, pracující v roce 1938 v továrně ve východním Německu pochopil, že přístroje, které se v továrně vyrábějí jsou vlastně šifrovací stroje. Když byl propuštěn a vrátil se do Polska, navázal styk s pracovníky rozvědky, která krátce na to zorganizovala jeho odjezd do Paříže, kde sestrojil maketu přístroje. Odborníci okamžitě poznali, že jde o typ šifrovacího stroje známého pod jménem Enigma. I nadále pak platí vše, co jsem již popsal v Č 42, 43.
O skutečnostech, které budu dále popisovat hovoří, jak pan Hubáček, tak je v různé formě popisují a potvrzují i další historické prameny uvedené na konci posledních článků).
V době, kdy se tedy naplno rozjela Bitva o Británii, v srpnu 1940, pracovalo již tisíce odborníků, dříve skvělých individualit ve svém oboru, v Bletchley Parku již jako tým, a k Winstonu Churchillovi a jeho 31 vyvoleným přicházelo denně na stůl velké množství informací nazývaných "Depeše ULTRA". Jedním z příkladů bylo, že 8. srpna 1940, když vydal Göring 2., 3. a 5. letecké armádě rozkaz k zahájení útoku na Británii, věděl to již za necelou hodinu Churchill a jeho náčelníci štábů. Po celou dobu Bitvy o Británii poskytovaly "Depeše ULTRA" přehled o strategii Luftwaffe, časech a síle náletů, o německých ztrátách, čehož britská strana v bojích využíval.
Historici pak říkají, že "Depeše ULTRA", které vytvářeli tisíce odborníků v Bletchley Parku, podaly neocenitelné informace i o přípravě útoku na Řecko v dubnu 1941( zde je řečeno, že ale až po 9. dubnu 1941), na Krétu v květnu 1941, ale i při nasazení Rommelova DAK v severní Africe, 1942.
Historici zároveň upozorňují, že přes dodané informace platilo stále - ani sebelépe informovaný generál nemůže zadržet postup celé divize, když disponuje pouhým praporem.
Ale v následujících měsících britští velitelé v Africe dokazovali, že za pomoci "Depeší ULTRA", které jim říkali jakými silami nepřítel disponuje, jaké má rezervy, ale především jaké má potíže, že zprávy umějí využít a kladly účinný odpor. Byly to "Depeše ULTRA", které pozvolna měnily situaci v Africe ve prospěch Britů. Již jmenovaný plukovník Winterbotham ( * 16. dubna 1897, + 28. ledna 1990) pak ve jmenované knize napsal, cituji:
"Doslova vše, co účastníci věděli o bojové sestavě Rommelových vojsk, o jejich početních stavech, počtech tanků, děl, letounů, o odhadovaných zásobách PHM a munice, bylo zjištěno prostřednictvím 'Depeše ULTRA'."
Historici zde dokonce upozorňují na skutečnost, že někteří velitelé před Montgomerym nechtěli vůbec útočit, když neměli zprávy z "Depeše ULTRA" a že musel Churchill některé i odvolat.
K Britům se dostávaly radiogramy zasílané vrchnímu velitelství Wehrmachtu (OKW) a veliteli německých vojsk ve Středomoří maršálu Albertu Kesselringovi, ve kterých polní maršál Rommel odhaloval své záměry ve všech detailech. A právě se znalostí takových informací, z "Depeší ULTRA", zahájil v listopadu 1943 generál Montgomery útok, který skončil porážkou DAK u El Alameinu. "Depeše ULTRA" umožnily Britům potopit ve Středomoří řadu lodí a dokonce i celé konvoje, které převážely doplňky vojáků zle pošramocenému DAK v severní Africe, přivážející také životně důležitý válečný materiál a především PHM. "Depeše ULTRA" sehrály velevýznamnou roli v "Bitvě o Atlantik", když britská Admiralita byla pravidelně informována o pohybu německých ponorek a zásobovacích lodí, a mohla tak učinit potřebná protiopatření.
Je samozřejmé, že když byl v srpnu 1942 generál Eisenhower jmenován vrchním spojeneckým velitelem "Operace TORCH" - Vylodění v severní Africe, byl i on zahrnut do oněch 31 zasvěcených a dostával pravidelně důležité informace - "Depeše ULTRA", které mu byly předkládány po celou dobu bojů v severní Africe (do května 1943). Ale stejně tak dostával depeše po celou dobu spojeneckého vylodění na Sicílii - "Operace HUSKY", ale i při vylodění u Salerna v září 1943. Například při "Operaci HUSKY", vylodění na Sicílii, dodávala "Depeše ULTRA" spojeneckým velitelům přesné informace o bojové sestavě italských a německých vojsk, včetně postavení jednotlivých divizí. Analytici vše vydedukovali, ověřili a sestavili z Enigmy i z ostatních pramenů do "Depeše ULTRA", kde z Enigmy se jednalo o radiogramy vyměňované mezi maršálem Kesselringem a OKW. Proud radiogramů pokračoval i během tažení v Itálii a dá se říci, že až na případy, kdy Němci posílali zprávy jinou cestou než radiogramem (telefon, kurýr a pod) věděl Churchill i Roosevelt a 31 vyvolených vše o záměrech Němců.
A nyní jsme v souvislosti s "Depeší ULTRA" u "Operace COSSAC", "Operace ROUNDUP" - pozdější "Operace OVERLORD".
V březnu 1943 převzal plánování generálporučík Frederic Morgan s funkcí náčelníka štábu nejvyššího spojeneckého velitele s úkolem připravit plány v západní Evropě. Je jasné, že generálporučík Morgan byl napojen na "Depeše ULTRA". No a od 15. ledna 1944, když se Eisenhower ujal funkce nejvyššího velitele "Operace OVERLORD", byl i on jedním z 31 vyvolených, kteří dostávali všechny informace související s provedením vylodění ve Francii a s děním v západní Evropě, které dostával i jeho štáb SHAEF.
Byl tady však jeden problém, Balkán, severní Afrika, Itálie, kde předtím i v dané době probíhaly bojové operace, vyžadovaly pro svou vzdálenost bezdrátovou telegrafii, tedy vysílačky - předávání depeší pomocí zašifrovaných zpráv na přístroji Enigma. Kdežto v Belgii, Holandsku a ve Francii předávání zpráv přes vysílačky mělo podstatně menší intenzitu. Tohle vše platilo prakticky od doby, kdy se BEF (Britský expediční sbor) stáhl po porážce Francie na ostrovy a stejně tak, když Němci utlumili pokusy o vylodění v Anglii - "Operaci Seelöwe". Totiž od té doby přešel Wehrmacht v západní Evropě na tzv. "posádkové podmínky" a informace si místo radiem vyměňoval přes telefonní linky a to buď nově položené, nebo využíval částečně stávající velice rozvinuté telefonní linky států, které byly jen částečně chráněny. Tahle situace trvala i v době, kdy byl ve Velké Británii zřízen štáb nejvyššího spojeneckého velitele - SHAEF - kdy nejvyšší štáb začal s revidovaným plánem "Operace OVERLORD". Prakticky do začátku února 1944 nebyly zachyceny radiogramem takřka žádné zprávy, které by bylo možno přeměnit v "Depeše ULTRA". Ale po začátku února už to byla takřka jedna zpráva denně a počet zpráv začal narůstat. Od března jich bylo stále víc a v květnu 1944 už bylo "Depeší ULTRA" tolik, jako za celé 3 předcházející měsíce. Intenzita se ještě zvětšila po spojeneckém vylodění, po 6. červnu 1944.