Jednotlivé sbory a divize, které se 6. června 1944 vylodily na plážích UTAH, OMAHA, GOLD, JUNO a SWORD.

Když Winston S. Churchill, syn premiéra Velké Británie Winstona Churchilla ve válečné době, psal - duben 1993 - Předmluvu k anglickému originálu - D – DAY Operation Overlord, který vydalo nakladatelství Salamander Books Ltd, Londýn a u nás ji v roce 2004 vydalo Nakladatelství NAŠE VOJSKO, Vítězné náměstí 4, Praha 6, napsal o vylodění přibližně tato slova. Nebudu je citovat přesně, ale řeknu je volně.
Obojživelná násilná „Operace OVERLORD“ byla největší vyloďovací operací, která se kdy v lidských dějinách udála. Rozměry Overlordu byly skutečně velkolepé, vždyť se v Normandii vyloděním z více jak 5 000 lodí a z více než 1 000 menších plavidel podporovaných 11 000 letadel všeho druhu, během 48 hodin, do západní Evropy dostalo 200 000 mužů, kteří měli bojem rozvrátit Hitlerův vychvalovaný Atlantický val. Atlantický val, ve kterém Němci dislokovali 60 divizí pod velením maršála von Rundstedta. Polovina z těchto 60 divizí byla soustředěna od pobřeží u Holandska po Normandii pod velením polního maršála Rommela. Plán Overlord, který vypracoval pod velením generála Eisenhowera jeho štáb – COSSAC, vyžadoval armádu 2 000 000 mužů – z poloviny Američanů a z poloviny Britů příslušníků britského společenství, kteří byli dopraveni do Evropy přes normandské předmostí.
Tito vojáci byli vyloděni postupně na pěti plážích za těžkých bojů od 6. června 1944. Z pohledu z Anglie to byly pláže - zprava do leva - Utah Beach, Omaha Beach, Gold Beach, Juno Beach a Sword Beach (v plánu ještě existovala šestá pláž Band Beach, která byla však zrušena).
Když jsem hlouběji, několik desetiletí, studoval Den D blíže, zaujal mě J. Robert Slaughter z Roanoke ve státě Virginia, který byl tehdy - 6. června 1944 - na pláži Omaha a vylodil se hned v 8 hodin ráno, tehdy jako 19tiletý seržant v oddílu těžkých zbraní roty "D" 1. praporu 116. pěší divize, a který po 50ti letech - v roce 1994 - mimo jiné napsal, cituji:
"Skutečnost byla taková, že my jsme byli prvními Američany, kteří na tento úsek pláže vstoupili. Není divu, že to, co se tady odehrávalo, měnilo chlapce v muže. Z některých se měli stát odvážní muži, z některých mrtví muži, avšak ze všech, kteří přežili, se stali vyděšení muži. Někteří se po..., jiní brečeli a nijak se za to nestyděli, mnozí k tomu neměli daleko. Tak už to zkrátka chodí, když se šidí výcvik a disciplína."
My však nyní nejprve začněme tím, že si řekneme co této celé grandiózní operaci předcházelo, když historický popis bude rozdělen do dvanácti následujících úseků:
1) Úvod.
2) Kdy a kde otevřít II. frontu.
3) Plán Operace "NEPTUN" a "OVERLORD".
4) Shromažďování spojeneckých sil.
5) Obrana Evropy vojsky " Třetí říše" - Atlantický val.
6) Normandie, "Operace OVERLORD", "Den D".
7) Letectvo Spojenců nejen v OVERLORDU.
8) Spojenecké boje v Normandii.
9) Prolomení obrany Normandie - "Ven z předmostí"!
10) Spojenecká "Operace ANVIL" - "Operace DRAGOON" - vylodění na jihu Francie.
11) Osvobození Paříže a útok do Německa.
12) Konec války v Evropě, květen 1945.
Jestliže byly rozměry vyloďovací operace ohromné, byl samozřejmě i cíl celé operace impozantní. Cíl "Operace OVERLORD" nebylo nic menšího, než porážka nacismu, zničení Hitlerovského Německa a osvobození Evropy od Západu. Cíle chtěla Spojenecká aliance dosáhnout po úspěšném provedení nejkomplikovanějšího druhu vojenské operace, kterou je bezesporu násilné obojživelné vylodění. Spojeneckou koalici postupně, od roku 1941, tvořily Velká Británie, USA, SSSR, Francie a mnohé země obsazené nacisty (Polsko, Norsko, ČSR a další).
Historie "Operace OVERLORD", která před námi ožije, je příběhem mnoha hrdinství, obětí, ale je zároveň i historií vítězství a spojeneckých úspěchů.
"Operace OVERLORD" - násilná obojživelná operace tak ohromných rozměrů, které jediné zaručovaly, že musela být úspěšná, byla ve své podstatě neskutečná odpovědnost za životy miliónů lidí. A právě proto přední čelní představitelé západních mocností, z nich především premiér vlády Jejich Veličenstev Velké Británie Winston Churchill, ale s ním i další, poměrně neústupně bojovali i proti obrovskému tlaku Stalina a SSSR na otevření druhé fronty předčasně. Winston Churchill znal Gallipoli, znal postupně Dieppe. Viděl zmatky v "Operaci TORCH", viděl vylodění na Sicílii i v Itálii. Viděl všechny nedostatky, ztráty a zmatky, které znamenají smrt a vytváří výhodu pro obránce, když není násilná obojživelná operace řádně připravena. Také štáby CCS věděly, že násilná obojživelná operace do Západní Evropy musí být pečlivě připravena, materiálně a lidsky zabezpečena se vší návazností následných kroků. Z důvodu přípravy, výcviku vojska, shromáždění potřebných jednotek, shromáždění dostatku materiálu a v neposlední řadě vystižení příznivého počasí, byla "Operace OVERLORD" proto několikrát odložena, aby se na konci všeho snažení a konání stal dnem "D" den 6. června 1944.
Je samozřejmé, že odkladem otevření druhé fronty se výhody konečného vylodění výrazně posouvaly na stranu Spojenců a my si ty výhody postupně rozebereme. Zde snad jedině ještě jen to, že počty amerických divizí se ve Velké Británii neustále od roku 1942 zvyšovaly. Postupně byla celá jižní Anglie vlastně vojenským táborem. Pro "Operaci OVERLORD" se od roku 1942 do 6. června 1944 v Anglii shromažďovala veškerá potřebná technika pro vylodění, včetně výsadkových plavidel, když do té doby byla vyvinuta i skvělá technická zařízení, ale i vojenské metody k prolomení Atlantického valu. O všem si postupně řekneme. Neméně důležitým bylo, že od roku 1942 až do roku 1944 utrpěla německá, nacistická morálka a Německo mělo spoustu svých zdrojů potřebných pro vedení války nenávratně ztraceno. Vždyť již začátkem roku 1943 Němci utrpěli porážku u Stalingradu, v létě 1943 pak u Kurska. Také britské a americké pozemní síly, spolu s letectvem, do května 1943 rozdrtily a rozprášily Rommelův DAK v Africe. Německo ztratilo Sicílii, Itálie se přidala na stranu Spojenců. Do vylodění, dne 4. června 1944 byl osvobozen Řím, jako první hlavní město okupovaného státu v Evropě. A ještě od roku 1943 do roku 1944 devastovalo spojenecké letectvo výrobní kapacity Říše, zároveň ničilo jeho infrastrukturu potřebnou k přesunu vojsk a materiálu na frontu. Postupně bylo ničeno i PVOS Německé říše, což se projevilo i 6. června, kdy PVO a z něho kdysi slavná Luftwaffe ve Francii, provedlo jen 100 vzletů ve srovnání se Spojenci, kde se hovoří asi o 14 600 spojeneckých vzletů za 24 hodin.
Budeme hovořit o klíčové úloze v oklamání všech tajných služeb "Třetí říše". Nejen Hitler, ale i jeden z velitelů zodpovědných za obranu Atlantického valu, polní maršál Rommel, byl přesvědčen, že k vylodění dojde v oblasti Pas de Calais v okolí měst Boulogne a Calais, kam celý Wehrmacht soustředil většinu své obrany (polní maršál Rommel bude několikrát zmiňován, tak jak to činí historie, že si stejně myslel, že vylodění bude v Normandii, ale musel se podřídit většinovému názoru OKW i OKH, jakož i Hitlerovi, který mimochodem prý také "intuitivně" očekával hlavní vylodění v Normandii).
Velkou výhodou Spojenců určitě bylo, že od roku 1940 četl Bletchley Park depeše z Enigmy( pojednání o Enigmě viz zde: Franci Č 43., 44. http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3703
), když od roku 1940 až do roku 1944 svou práci velice zkvalitnil. Winston Churchill a "31 zasvěcených" tak každý den mohlo studovat německé rozkazy a úvahy z "Depeše ULTRA" ( složení a vznik Depeše ULTRA viz Velká Británie 1940 Č 7.: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3997
). Z německé radiokorespondence, ale i odposlechů, včetně telegramů od Hitlera a německého vrchního velení, věděli Spojenci mnohé (ne však vše, když třeba i ve Francii Němci používali telefonní síť, i když zde zase odposlechem pomáhalo částečně partyzánské hnutí Francie).
Co je však třeba si v úvodu připomenout je to, že Spojenci utvořili alianci, která měla zmíněný Hlavní a jediný cíl, kterým bylo dobytí Německa ze Západu.
O spojenectví, o Spojenecké koalici, nebo spíše Spojenecké alianci, v historii hovořil již před mnoha staletími čínský starověký filozof války Sun-c'.
Sun-c' ve svých odborných vojenských článcích tvrdí, respektive varuje, před vstupem do "Spojenecké aliance" - pokud si nejsme úplně jisti válečnými cíly potenciálního spojence. V dalších svých textech pak říká Sun-c', že chvatně koncipované dohody se snadno zpřetrhají, neboť dvě mocnosti bojující proti společnému nepříteli mohou mít zcela neslučitelné úmysly.
A byla to moudrá rada, neboť kdykoliv v pozdějších stoletích dva nebo více národů sjednotilo své síly ve válce, bylo častějším pravidlem, že vznikaly trpké neshody, než, že by došlo k nějaké svornosti.
I Američané s tím měli určitou zkušenost, neboť vstup USA do 1. světové války, alianci s Brity, Francouzi si mnozí Američané vykládali jako pomoc Ameriky na zachraňování koloniálního panství a zájmů Velké Británie a Francie ve světě. Jak ve 30. letech 20. století narůstal v Americe IZOLACIONISMUS a Hospodářská krize, Američané čím dál tím víc věřili, že pomáhali Britům zachraňovat jejich koloniální panství - pomáhali v 1. světové válce k zachování britského Impéria.
Úplně něco jiného se však začalo rodit s nástupem fašismu v Itálii a nacismu v Německu. Již od samého začátku přijaly Spojené státy a Velká Británie porážku Německa za svůj společný cíl.
A o tom si něco v Úvodu řekněme.